| anamaria200000000 a întrebat:

Salut! Acum o lună si ceva am inceput să am mâncărimi in zona vaginală. Am fost la farmacie si am primit o crema Nidoflor si un gel Lactacid (cred) spunand ca e o infectie fungica. Le-am folosit dupa care mncarimea a dispărut pentru. o perioada de 2 sapt. Acum a apărut iar, însă acum labia mică doare puțin la atingere. Am observat ca mi-a ieșit un fel de umflătura foarte. De asemenea, menționez ca nu am peste 18 ani. Știe cineva de la ce poate sa fie? Sunt cam speriata in legătură cu asta. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca nu-i o infectie fungica ci o bola cu transmitere sexuala si ai nevoie uregnta de un test papanicolau (examen citologic) pentru a se detecta cu ce esti infectata, ca sa poti primi tratament corect pentru boala BTS pe care ai contactat-o.

Examenul citologic se poate face la orice laborator de analize medicale, care are specificat ca ei fac si examene citologice, iar dupa primirea rezultatului poti merge cu el la ginecolog pentru tratament.

O alta varianta este sa mergi la medicul ginecolog pentru examinare si test citologic, unde medicul gineoclog te consulta si totodata recolteaza probe din vaginul tau, trimitandu-le la laborator, pentru analizare, dar trebuie sa te introci dupa 1 saptamana sa iei rezultatul si reteta cu tratamnetul adecvat.

Atentie: cand mergi la medicul gineoclog sau la analize pentru testului citologic nu trebuie sa fii facut sex cu 2 zile inainte si nici nu ai voie sa te speli in vagin, doar la exterior pe vulva, cu apa calduta si sapun.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Mergi la medicul ginecolog; te va consulta și îți va da un tratament adecvat. Sunt bacterii rezistente care reapar sau imunitatea este slabă. El îți va spune toate detaliile. Numai bine!

| ioana748 a răspuns:

Trebuie sa ajungi la medic.
Medicul de familie te indruma spre un specialist.
Pana atunci, Mibazon (de la farmacia veterinara) si bei jumatate de lingurita bicarbonat cu un pahar apa pe zi.