| denisTiky a întrebat:

Acum vreo 2 saptamani mama mi-a spus ca o sa mai nasca un fratior sau o surioara. M-am bucurat foarte tare, mai ales ca eu sunt singur la parinti si imi doream de mult timp un frate sau o sora. Dar acum are cam 4-5 saptamani si are greturi dese, dureri de cap si cum mananca sau bea ceva vomita imediat. S-a dus azi la doctorul de familie dar acesta nu a bagat-o in seama. I-am spus ca maine sa se duca direct la un ginecolog si sa ii dea ceva medicamente care sa reduca greturile si sa poata manca. Daca nu mananca e ok, nu ii este rau. Dar daca ar tine-o tot asa ar ajunge sa moara de foame si sa slabeasca in exces. Problema este ca nu are deloc timp. Este foarte implicata si ocupata cu munca si nu ar lipsi un minut. Eu i-am tot spus sa se duca si chiar si bunica (mama mamei mele) i-a spus ca trebuia sa mearga la doctor chiar de la primele dureri si greturi. Dar ea tot a zis ca se v-a duce dar nu se tine de cuvant. Cum sa o fac sa se duca la doctor? Este normal ca la o sarcina sa aiba greturi si dureri foarte mari? Ea a spus ca inainte sa ma nasca pe mine nu a avut niciodata greturi sau dureri... Ce sa ii spun sa ia? Ce medicament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AleexisViol3t a răspuns:

Eu am întâlnit un caz asemănător cu cel al mamei tale la o rudă si acestea sunt simptome normale pentru o femeie însărcinată.
Daca durerile puternice continuă, ar trebui sa aveti o discutie mai serioasa in familie in care sa ii explicați ca, acum, nu este vorba doar de ea, ci si de copilul ei.
In perioada asta nu ar trebui sa se mai gândească la munca deaorece asta poate duce la stres, si stresul nu face niciun bine.
Sper ca te-am ajutat intr-ul fel.

4 răspunsuri:
| RaduMihaiRadu a răspuns:

Stai calm, e perfect nkrmal. Asta e doar o etapa a sarcinii. Nu poate sa moara de foame. Sa vezi cand o sa aiba pofte, depinde de la caz la caz