| Alexx09 a întrebat:

alaltaieri m-a intepat una de la scoala cu un compas in deget. Acum mi s-a umflat putin, ce pot sa fac?

P. S. : in ziua aia n-am putut sa ma duc nici la asistent sa-mi faca un anti tetanus sau ceva ca era ora 4. si proasta pleaca acasa de la 3. angry

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabizztumaxim a răspuns:

Prima data da cu spirt sau rivanol(daca face puroi) sau apa oxigenata, dupa aia te dai cu alifie de galbenele cu propolis si in cam 3 zile trece.da mai bine du-te la medic sati faca antitetanosul

7 răspunsuri:
| Deea a răspuns:

Eee lasa ca nu mori de la o intepatura de compas. Si nu cred ca iti poti permite sa ii spui proasta la asistena de la scoala, doar pentru faptul ca nu iti convine tie ca pleaca la 3 si nu pleaca la 4 cand te intepi tu la deget. Punte-ti un bandaj si nu te mai plange atat, te inteleg ca te doare dar totusi e o intepatura. Nu iti ies matele pe acolowinking

| gabizztumaxim a răspuns:

Ma prima data dezinfectezi locul cu spirt, apa oxigenata sau rivanol(daca ai puroi), apoi te dai cu alifie de galbenele cu propolis si in cam 3 zile trece, da mai bine du-te la medic.

| passenger a răspuns:

Hai nu te mai panica degeaba laughing Eu care mi-am bagat o foarfeca in deget ca sa mai zic (si n-am nici vaccinul facut)? Sa umflat pentru ca se coace ca sa se vindece happy
E ok!

| Diana240796 a răspuns:

Tot ce poti sa faci este sa faci un anti tetanus.pentru ca asa e cel mai sigur ca infectia sa nu se mareasca.pana ajungi la medic...da cu spirt muuuult spirt si mai bine bandajeaza putin ca sa nu ajunga microbi.ai grija!

| Alexx09 explică:

@Deea Lool, ce te bagi daca nu stii? eu n-am facut-o proasta degeaba. habarnai cati siau spart capetele ( inclusiv eu ) si siau rupt picioare si ea nu era la scoala...

| RhoOphiuchi a răspuns:

Pt o intepatura dinasta nu e cazu' de injectii. Iti pui niste Betadina pe deget si apoi un bandaj peste. It 2-3 zile iti trece.

| StaicuEdy a răspuns:

Nu se intampla nimic, nu o sa morilaughing))