| Nicolae10102 a întrebat:

Salut.
Am 1.72 inaltime si aproape 17 ani.Sunt băiat.
1. Credeti ca sunt scund?
2. Pana la ce înălțime credeti ca voi ajunge? Doar sa va dati cu parerea.
3. Ce pot face sa ma inalt sa ajung la macar 1.80?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

1,Nu chiar, cred ca esti in media romaniei, nu cred ca esti scund
2, eu nu-mi dau cu parerea, eu scriu ceea ce a fost dovedit stiintific, intre 60-80% din inaltimea unui individ este mostenire genetica, iar un individ mascul creste cam pana la 20 de ani, ca experiment iti faci o radiografie la mana sa vezi daca mai poti creste
3, sincer nu stiu, dar, cred pana la 1, 75 sunt sanse mari,trebuie sa gandim rezonabil nu basme, nu poti face nimic, absolut nimic, nici un sport, nici o dieta absolut nimic nu te poate inalta decat operatia la genunchi atat, ceea ce va urma este strict genetic
miturii
culturismul nu opreste cresterea in inaltime
hormoni de crestere nu pot avea efect pentru ca inaltimea este guvernata de mii de gene ar fi imposibil sa se poate
daca stai atarnat de o bara nu poate avea efect
daca joci baschet nu te inalti
dar sportul este viata asa ca fa sport zilnic

1 răspuns:
| Raven a răspuns:

Înălțimea se moștenește. Sportul, gimnastica, înotul, voleiul sau baschetul pot ajuta un copil mai scund să crească în înălțime, dar moștenirea ereditară este foarte importantă. Dacă vrei să afli maximul de înălțime pe care îl poți atinge, adună înălțimea tatălui (exprimată în centimetri) cu înălțimea mamei, împarte rezultatul la 2 și adaugă 6, 5 cm.
Nu știu dacă practicarea baschetului te-ar ajuta, ai deja vârsta la care creşterile în înălţime sunt sensibil mai reduse (vârful este între 12-16 ani)