| zharmas a întrebat:

Salut, am 115 kg si am slabit ceva printr-o cura facuta de mine, 1300 calorii. Dimineata cereale cu lapte, a doua masa piept de pui cu salata de rosii cu ceapa si ulei de masline si ultima masa ciorba/tocana. Si intrebarea mea este daca este ok sa mananci piept de pui zilnic si care sunt riscurile lui.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nici puii nu sunt bune zilnic, nici tocana nu e buna pentru cina.
Poti manca soia sau carne de vita fiarta i loc de pui, iar seara bei doar un ceai cu 2 biscuiti, cel tarziu la ora 18:00.

| Liviu a răspuns:

Mno, ma bucur ca nu sunt singuru dolofan.Eu am 123... si laughing incerc sa slabesc.Bine eu sunt si mare cu totu, nu doar burta cum sunt unii.Am renuntat sa mai mananc cate o paine la masa(da o paine la masa, mancam de 2 ori pe zi, o paine la o masa, si la cealalta cam juma de paine) si de pe data de 9(adica ieri)am inceput sa mananc doar 1 feliuta 2 de paine si mancare diversificata 2 rosii micute o felie de branza, 2 3 4 masline, 3 feliute de salam si usor usor cred ca o sa dau jos.

| aXy99 a răspuns (pentru Liviu):

Paine are putine kcal, nu ea te-a ingrasat rolling on the floor

| Liviu a răspuns (pentru aXy99):

Daca zici tu... asa sa fie happy fiecare are o parere.Cine sunt eu sa iti spun tie ca ai dreptate, sau ca ai gresit? adica omeneste, tu daca asa stii, si asa ai invatat la scoala.Asa e, insa eu din ce imi amintesc painea ingrasa, si este mancata in exces de cele mai multe ori happy

| aXy99 a răspuns (pentru Liviu):

Imi place sa inchei astfel de discutii cu un "Asa este, fiecare cu parerea lui", dar in cazul asta nu pot. Nu e vorba de parerea mea, e vorba de un lucru concret. Painea NU are multe kcal. Daca mananci 1 kg de paine pe zi e complet alta treaba, dar daca ai consuma, ca un om normal, maxim 100g, nu ai mai avea probleme. Orice exces dauneaza, inclusiv cel de legume si fructe, chiar si de apa.

| Liviu a răspuns (pentru aXy99):

Eu tocmai am specificat mai sus ca mancam o paine la masa.Deci pentru mine INGRASA.Dar asa se intampla cand te aruci in mijlocu une-i discutii si nu citesti tot.Pentru mine INGRASA PAINEA! intelegi? ca mancam multa, eu nu lingeam farfuria.Eu mancam, nu ma jucam, sunt gurmand.Deci mancarea pentru mine nu e doar asa de 3 lei flori.Dar tu nu poti intelege, genratia asta dupa 2000 toti le stiti pe toate.

| aXy99 a răspuns (pentru Liviu):

De unde sa stiu eu ce intelegi tu printr-o paine. O paina adica o bucata, o felie? O paine intreaga? O paine de 100g? De 150? De 200? de 300? de 500? Ce fel de paine, cate kcal are? Nu ai detaliat. Tu te-ai ingrasat ca mancai precum... stii tu ce animal, in general, nu de la paine in mod special. Te-ai ingrasat pentru ca erai intr-un surplus caloric. Ca majoritatea kcal proveneau de la paine sau nu, e alta treaba. Te-ai ingrasat pentru ca mancai mult. Asa cum unii mananca mult fast food si dau vina pe el, cum altii mananca multe dulciuri si dau vina pe ele, cum altii beau mult suc si il invinovatesc, asa faci tu cu painea. Cand consumi 2000+ kcal din paine cred si eu ca ai impresia ca te ingrasa laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai reușit să slăbești astfel este de felicitat.
Orice dietă făcută cu aceleași mâncăruri la nesfârșit este restrictivă, deci nesănătoasă. Dimineața cereale cu lapte. Cerealele conțin carbohidrați, când dorești să slăbești aceștia trebuie să fie puțini. Uneori poți sări peste masa de seară sau să te rezumi la un măr. Succes în continuare.

| zharmas explică (pentru sadrian46):

Depinde ce fel de cereale mananci.

| Sn4k3 a răspuns:

Carne e in regula sa mananci zilnic (pui si curcan, restul mai rar), cu toate ca ar trebui sa mai diversifici dieta. Ai nevoie de proteine cel mai mult 1-1, 5g/kg, depinde daca faci sport (ar trebui), grasimi (sanatoase) in jur de 20-30g si restul carbohidrati complecsi. Ai nevoie de carbohidrati si grasimi pentru energie, asa ca nu le ocoli. Doar sa nu mananci mai mult decat ai nevoie si sa nu combini carbohidratii cu grasimile la masa.

| Anemoneeeeee a răspuns:

Laptele ingrasa. Laptele ingrasa. Am mancat lapte cu cereale chiar acum, ii seara, am avut probleme cu oasele deoarece nu aveam suficient calciu si nu am avut incotro, eu medicamente nu iaustraight face laughing nu am mai baut lapte pana acum de vreo 3 ani si m-am ingrasat de la 50 de kg am ajuns la 57 sad fara sa realizezlaughing)) dar nu ma mai dor oasele. Cat despre carne abia daca mananc este proteina iar eu nu le combin, in ziua in care beau lapte nu mananc carne. De asta nu poti slabi nu simti ce sa mananci si cumhappy deci cand bei lapte nu mai manca carne ci invershappy daca nu faci nimic si stai si mananci carnea, asa am facut eu o data iar te ingrasi. De ce? Nu stiu. Nu mi-se intampla decat de la paine, lapte si carne. Nici macar dulcele nu afecteaza chiar asa de tare organismulhappy Redu din aceste 3 alimente, consuma-le dar sa ai o limitahappy daca mananci paine nu mai mananci carnehappy etc.happy