| Darvid a întrebat:

Salut, am 12 ani și am niște bubite mici fix sub buza din josul gurii.mi-am dat cu duac și nu au trecut nu pot sa le fac nimic. Îmi puteți recomanda ceva? Un doctor? Am vorbit cu mama și cauta doctori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spalat cu apa calda si sapun de 2 ori pe zi.
Evita sa bagi degetul in gura, sau sa lingi lingura ori furculita.
Evita sa pui mana pe bubitele alea sau sa te scarpini.
Spalat cu apa calda si sapun si evitat sa pui ceva pe ele, ca sa se usuce si sa dispara.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să contactați medicul de familie și acesta vă va trimitere la un medic specialist (probabil la un medic dermatolog). Medicul dermatolog vă va un tratament (sigur nu ești primul caz).
Numai dacă tratamentul nu este bun și nu dă rezultate, numai după aceea puteți să căutați alți medici.
Dar prima dată trebuie mers la medicul de familie.