| alina_6005 a întrebat:

Salut, am 12 ani si sunt slabuta(30kg) si scunda (cea mai micuta din clasa)
va rog daca stiti ca sa mananc sau ce vitamine sa iau pentru ingrasare sa i-mi spuneti
si daca stiti ce exerciti fizice pot face pentru a ma inalta
va rog foarte frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| didi12 a răspuns:

Parerea mea este sa nu-ti faci griji, daca esti cea mai mica din clasa.Insa 2-3 kg mai poti pune pe tine.Slabesti din cauza unui regim de viata dezechilibrat. Ce vreau sa spun prin regim dezechilibrat? Ei bine, mese servite la ore nepotrivite, o alimentatie nesanatoasa.Deci,ar trebui sa ai 3 mese pe zi pricipale cat mai constistente, si intre ele alte 2-3 portii.Chiar daca incerci sa pui ceva kilograme pe tine, nu incerca sa comiti o greseala pe care o vei regreta mai tarziu si anume sa dai iama in magazinele cu produse tip fast-food,deoarece aceasta mancare nu este sanatoasa.
Ca sa te ingrasi este important sa capeti masa musculara. Pentru acest lucru trebuie sa te apuci de un sport si pentru inceput, ridicatul greutatilor este alegerea potrivita. Nu alege aerobicul sau bicicleta, caci sunt destinate celor care vor sa dea jos kilograme si nicidecum acelor persoane care vor sa se ingrase.
Iar in legatura cu vitaminele, chiar nu cred ca este o alegere buna.Din cate stiu eu, de la ele poti sa te ingrasi prea mult.Cam atat!

4 răspunsuri:
| Sebby a răspuns:

Parerea mea e sa nu te stresezi sa iei ceva, cred ca esti bine cum esti si ai timp sa slabesti. [daca fumezi : lasa.le]

| klaudia_4431 a răspuns:

Esti in perioada pupertati nu-ti face probleme mai ai de crescut, vitamine poti lua si calciu.

| nuExist_3723 a răspuns:

Salut, nu sunt eu expert in nutritie...dar eu zic ca trebuie sa mananci ceva consistent si sanatos (nu prosti gen fast-food) si te poti apuca sa faci sport (aproape orice sport te ajuta sa te dezvolti). bafta

| AlexSchwetter a răspuns:

Pentru inaltare iti recomand sa te apuci de inot. Sau ai putea (si nu glumesc deloc), daca ai in spatele blocului o bara din aceea pe care isi atarna vecinii tai covoarele si le bat vara, sa te prinzi de ea si sa faci ceva exercitii, dar nu exagerat. Sau chiar sa ii pui pe ai tai parinti sa te traga usor de picioare cand stai intinsa. Ideea e ca ligamentele si articulatiile sa fie tensionate asa si sa se forteze alungirea oaselor. Si eu eram micut cand eram de varsta ta si tot asa m-am "tratat". Acum la 19 ani am 1, 70-1, 80. Sau mai bine nu ma asculta pe mine si vorbeste cu un medic care iti poate da un sfat mai bun.winking