| Elli9Sweet a întrebat:

Am 13 ani si 1.67 inaltime. cam cate kg ar trebui sa am? Nu va bateti joc... big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| LaChatte a răspuns:

1.000

| Elli9Sweet explică (pentru LaChatte):

Nu exista intrebare la care un ****** sa nu isi bata joc...

| C?linPL a răspuns:

45 kg sau 50 poate chiar 52.

| SelenaMe a răspuns:

Intre 60 si 67 kg

| vinusipaharu a răspuns:

53-55.

| mihaelaic a răspuns:

Carina, există multe calculatoare care îţi arată masa ideală şi multe convenţii în urma cărora poţi considera că ai o masă ideală sau nu, însă din punctul meu de vedere, ele nu prea au valoare de adevăr. Părerea mea (şi sunt cărţi de alimentaţie care au aceeaşi părere) este că ai masa ideală atunci când nu te simţi incomod în propriul tău corp, atunci când te simţi uşoară şi capabilă să faci multe mişcări, fără a simţi vreun obstacol la corpul tău. Masa ideală este masa la care corpul tău se simte minunat! Un tipar nu există, căci există şi persoane care ar putea fi catalogate drept plinuţe, însă ele nu sunt nici pe departe, ci doar au o structură osoasă voluminoasă. Astfel ele, oricât ar încerca să slăbească, corpul lor va avea întotdeauna formă în funcţie de schelet. Dacă lumea îţi spune că eşti prea slabă, dar tu te simţi bine în corpul tău, atunci nu te gândi să te îngraşi cumva, căci îţi poţi afecta sănătatea. Dacă ceilalţi îţi spun că eşti plinuţă, atunci gândeşte-te mai întâi cum te simţi tu, te simţi bine sau nu în pielea ta. Dacă te simţi bine şi sănătoasă, atunci este masa bună, dacă nu, atunci probabil ideal ar fi fost să ai cu nişte kilograme mai puţin.

| Dulcicataaa a răspuns:

Pai deja sa gindim logic, tu ai 1.67 inailtimea, pai ar trebui sa ai 55 kg! Asa este normal, nu mai spun nimic, pentru ca nu stiu cite kg ai tu si nu te critik, dar ti-am spus parerea mea!winking :*

| IoanaDiving a răspuns:

Max. 55