| Robert86 a întrebat:

Am 13 ani si m-am apucat de 4 zile sa ridic gantere din sezut spre piept, si de atunci imi pocnesc oasele din zona spatelui, credeti ca coloana mea se poate deregla si sa raman scund?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Da,se poate, nnu mai face ca esti prea mic pentru gantere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se foarte poate sa ramai scund, dar probleme cu coloana o sa ai sigur, de aia culturistii se apuca de haltere dupa ce au deja peste 16-21 de ani si nu mai cresc.
Organismul tau e in formare, tu esti in crestere iti sugerez sa astepti sa se dezvolte complet inainte sa faci asa ceva pentru ca o sa ai mari probleme

| buffa a răspuns:

1. organismul tau e in formare.
2. chiar daca te ocupi ridica cite putina greutate

| OhGodWhy a răspuns:

Da se poate, apucate de sala dupa 16
Nu mai devreme pentru ca nu mai cresti!
De recomandat ar fi sa incepi si dupa 18 ani daca vrei sa mai cresti.

| PwNZ a răspuns:

Normal.
Tu inca esti in crestere, oasele tale nu sunt inca destul de "tari". Funda?

| JuviaChan a răspuns:

Crede-ma, esti prea mic sa ridici greutati. Daca mai ridici mult o sa ramai scund. Sa ridici greutati este sigur dupa ce se termina procesul de crestere si asta ar fi intre 18 si 21 de ani.
Sper ca te ajuta.happy

| Monica15 a răspuns:

Daca ai doar 13 ani esti inca in crestere si nu trebuie sa ridici gantere de la varsta ta ai mare grija