| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si sunt foarte slab si sunt cel mai inalt din clasa (am 1.68 si 41 de kilograme). As vrea sa fiu mai plinut si sa am brate si picioare mai mari. De alergat pot alerga si ma simt bine (adica nu imi este rau sau alte chestii) deci eu cred ca nu am vreo boala. Vreau sa ma ingras fara sa iau pastile sau alte chestii. Niste sugestii, ce sa mananc, cate mese pe zi sa mananc. M-am intrebat daca este din cauza ca dorm putine ore pe zi, dorm 8 ore pe zi dar nu ma simt obosit pe parcursul zilei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| edit28 a răspuns:

Cauta pe telefon aplicatii pentru calorii, vezi cate calorii ar trebui sa manaci pe zi si treci putin peste limita maxima. Dupa ce pui cateva kilograme in plus, coboara inapoi sub limita de calorii.

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Abia ai intrat la pubertate, ai inca minim 5 ani sa te dezvolti.

| unu1doi2noua9sase6 a răspuns (pentru alina2k18):

Dar daca mananc alimente cu multe proteine, nu ma ingras?

| alina2k18 a răspuns (pentru unu1doi2noua9sase6):

Sa te ingrasi adica sa pui grasime pe tine? Nu ai nevoie de asa ceva. Proteinele nu ingrasa.
Inscrie-te un club de sport pentru juniori ca sa iti dezvolti musculatura si sa fii activ. Vezi ce iti place dintre inot, judo, volei, handbal, rugby, volei, atletism.