| Robica6 a întrebat:

Salut, am 14 ani și am o bănuiala despre sănătatea mea, am o umflatura in partea dreapta a abdomenului, nu ca o hernie. E o umflatura care prelungește partea dreapta a abdomenului sa zic asa, e posibil sa am cancer de colon? Nu pot sa fac treaba mare indiferent de cât de mult "încerc", ma doare puțin burta și unde este umflat simt niște înțepături foarte mici. Am nevoie de un răspuns de la pricepuți..va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa nu fie o preocluzie intestinala! Nu-ti pot da sfaturi dar te rog frumos sa mergi urgent (sublinize urgent) la spital! Aici nu te poate ajuta nimeni cu sfaturi! Sau sfaturile date pot fi proaste. Curaj! Eu am 4 operatii pe burta dintr-o prostie ca nu m-am dus la timp. Si mai am si zeci de mici operatii in alta zona (urmare a prostiei facute).

| Nume6 a răspuns:

Cam grav ce povestești, du-te la doctorul de familie urgent! Și nu mai citii toate alea de pe Google, cancerul de colon îl fac oamenii în vârstă, în cazuri extrem de rare la copiii, cum a zis și Salontanul, poţi avea preocluzie intestinală.

| oz_1736 a răspuns:

Daca nu ai cum sa faci o clisma acasa du-te la urgenta. Ori du-te la farmacie spune-i exact ce ai descris aici. Sau vorbeste cu parintii ori cu cineva matur. Nu este cancer