| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am 14 ani si m-a confrunt "uneori cu anxietatea adica din septembrie trecut a inceput si a continuat până în mai, atunci s-au oprit acele stări, adica in decursul verii dupa ce vara s-a oprit usor, usor au început să apară. Am fost si la psiholog si la psihiatru, degeaba, am fost strong in vara de parca nu avusem niciodată anxietate si acum începu. Aveti idee de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza pierderii timpului online, care-i fake si depresiv.
Apuca-te de un sport, de echipa ca asta te va scoate din depresie si anxietate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vara te expuneai des la soare, de aceea. Lumina soarelui activează producția de vitamina D, aceasta are un rol destul de mare în stimularea serotoninei, numita,, hormonul fericirii ".

Toamna,, cad ușor neurotransnitatorii" ce sunt responsabili de buna dispoziție, sănătatea mentală, fiindcă nu prea ne mai expunem la soare, vremea e nefavorabila în aceasta conditie, nu prea e în favoarea noastra, apoi vine iarna și stam tot mai mult în casa, atunci trebuie găsite alte alternative pentru a stimula serotonina cum ar fi exercițiile fizice regulate și alimentația bogata în proteine. În lipsa anotimpului călduros se produce acest deficit de serotonina la cei ce s-au /se confrunta cu anxietatea.