| zharmas a întrebat:

Salut, am 14 ani si mna am avut 130 kg., stiu ceva exagerat iar acum am 110. Am slabit 20 kg in cateva luni prin dieta aceea de 1500 kcal si sport mult, in timpul saptamanii merg 10-15 km arzand 900-1200 kcal iar o zi o am libera iar samabata/duminica alerg 3 km. Mna eu mananc in aceste 1500 kcal legume/fructe/carne, lactate iar 1 zi pe sapt sau chiar 2 nu mananc carne deloc. Dar tot 1500 kcal mananc. Acest regim a fost inventat de mine cu ajutorul unor resurse unde cred ca mananc majoritatea vitaminelor si tot ce trebuie pe zi dar acum am inceput sa imi fac somnul, ma culc la 9:30 /10:00 singura problema fiind in timpul scolii mananc la 6:30 si mai mananc tocmai la 3 iar la scoala rareori mai mananc un fruct ceva. Si asta o sa incerc sa repar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Aube a răspuns:

Masa de dimineata e sanatoasa si NU ingrasa. Masa de seara e cea care "se depune" chiar daca mananci putin.
Felicitari pentru vointa ta. Dar la greutatea asta si mai ales varsta ta, era mai bine daca te consultai cu un endocrinolog.
Succes in continuare.

| Lioana a răspuns:

E bine cum ai inceput. Tine-o tot asa si vei slabi si mai mult.
La scoala pune-ti un pachetel cu mancare pentru ca pauza intre micul dejun si pranz e cam mare.