| raperul99 a întrebat:

Salut, am 15 ani 1 82 și am 59 de kilograme, as vrea sa știu ce pot sa mananc sa ma ingras mai mult ca peste tot unde ma uit sunt răspunsurile la fel și nu au nici un rost. Încă o întrebare, cipsurile îngrașă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mancarea este unica solutie, orice mananci dubleaza si tripleaza cantitatea ca sa potia smila calorii si creste in gerutate.

Indiferent unde te uiti ti se recomanda NUMAI MANCAREA, fiindca un om nu te poti ingrasa cu aer sau cu apa, ci numai cu MANCARE organica!

| sierra1 a răspuns:

"Încă o întrebare cipurile îngrașă?"

nu, pentru că sunt construite in linii mari din siliciu și niște plastic plus pini din cupru

| Sn4k3 a răspuns:

Surplus caloric.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Sper din tot sufletul ca acest comentariu să îți aducă claritate legat de ceea ce trebuie să faci ca să îți atingi obiectivul. În primul rând încep prin a-ți spune că nu există aliment care să îngrașe, sună greu de crezut, nu? și mie mi s-a părut așa la început până am învățat să mă educ din surse de încredere, nu de la televizor sau din ceea ce știu oamenii ca fiind adevărat și de încredere. Află că orice aliment, că e pizza, că e chips, că e suc carbogazos cu zahăr nu are puterea de a te îngrășa decât dacă îl consumi în mod neglijent, în exces, consumat în moderație nici un aliment din cele de mai sus nu îngrașă. Acum, legat de problema ta, asta nu înseamnă că trebuie să faci exces de chip-suri ca să te îngrași pentru că chips-urile sunt carbohidrați și mâncați fără o sursă de proteină și legume alături îți pot aduce grăsime în loc de masă musculară și nu cred că preferi grăsimea în locul mușchilor.
Soluția evidentă la problema ta este să apelezi la un nutriționist, de preferat ar fi unul care face și sală, acum contrar opiniei populare, un nutriționist nu se ocupă doar cu pierderile în greutate, ci și cu luarea în greutate. Cheia pentru a lua în greutate este în primul rând alimentația și mai apoi punerea masei musculare, de aici și recomandarea de a găsi un nutriționist care are experiență în sală. În funcție de vârsta ta, înălțimea, obiceiurile tale alimentare, activitatea fizică, tipul de metabolism, un nutriționist te poate ajuta să îți atingi obiectivul fără să riști să îți pui sănătatea în pericol. Nu uita totuși că pentru a-ți atinge obiectivul vei avea nevoie de răbdare și disciplină!

| Endy22 a răspuns:

Salut,
Apuca-te de sport, tinere. Nu te mai grabi sa iei in kg. Lasa corpul sa se desfasoare in ritmul sau. Iti poti forta corpul cu mancare sa iei in greutate, dar cu timpul pot aparea si probleme de sanatate.

| paul123paul123 a răspuns:

Mananca ciocolata ex 2 pe zi sau finetii 1 pe zi, miere 1 luna de zile, dulciurile ingrasa

| paul123paul123 a răspuns (pentru paul123paul123):

Recomandat este sa faci si sport pentru ca altfrl o sa pui doar grasime