| CristiCristian28 a întrebat:

Salut.Am 15 ani si 2 lunisi 1.85 si as vrea sa practic un sport care m-ar ajuta sa cresc.Eu am în liceu multi prieteni care practica un sport spre exemplu kickboxing,box,ciclism,handbal,voley, basket si au înălțimi cuprinse între 1.88-1.91.Eu as vrea sa intru la înot și să îl practic permanent(abonament-20sedinte pe luna) pana la sfârșitul clasei a10a.Eu sunt pe a9a și vreau să practic un sport în acești 2 ani deoarece pe a11a si a12a o sa incep sa lucrez pentru bac(sunt pe profilul Mate Info intensiv). Credeti ca înotul este bun pentru crestere? Ce alte sporturi imi recomandați pentru crestere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inotul iti dezvolta foarte mult bratele, si bustul, nu ajuta foarte mult cu inaltimea. Acum iti spun din experinta, ca am fost la clasa de sportivi si toti inotatorii nostri erau mici de statura, dar aveau un bust extraordinar de frumos.
In schimb atletii erau perfecti, inalti, frumos dezvoltati. Baschetbalistii si voleibalistii de asemenea facuti bine si toti inalti.

Răspuns utilizator avertizat