| TheGodfatherDumDeeDum a întrebat:

Am 15 ani si pana acum cateva zile dormeam cu sticla de Cola langa pat. Am inceput sa beau apa si sa nu mai beau deloc dar mananc in fiecare zi 2-3 felii de paine cu miere de albine ca sa-mi iau zaharul natural. Reprezinta vreo problema aceste felii de paine cu miere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din punctul meu de vedere, da. Reprezinta o problema.

Problema este ca moerea ca si in natura ar trebui consumata ocazional, si nu zilnic.

In plus aceasta este in cea mai mare parte zaharoza si fructoza.

Din punct de vedere al procesarii, nu sunt diferente mari intre zahar si miere. Ambele ridica la cer nivelul de glicemie din sange, generand o productie marita de insulina.

Faptul ca provine de la albine si ca e mai natural, nu inseamna neaparat ca e si sanatos. Sau mai sanatos decat zaharul. E diferenta intre a fuma tigare cu filtru si fara filtru. E la fel.

In plus nu e chiar atat de bogata in minerale si vitamine pe cat se crede.

Continutul de apa este extrem de scazut, apraope catre zero ceea ce printre altele o face si un aliment foarte dens caloric. Practic o groaza de calorii pentru nimic. Exact ca zaharul.

Faptul ca mierea rezista mii de ani, ar trebui sa iti ridice semne de intrebare: cum reuseste. Si vei vedea ca are actiune antimicrobiana mai ales prin faptul ca nu contine apa, iar bacteriile nu pot trai. Plus inca cateva chestii.

Si dupa cum stii, zaharul duce la multe probleme. Incepand cu cariile, continuand cu diabetul.

Nu trebuie sa iti pui problema cate calorii sau cat zahar ai nevoie zilnic. Pt ca tu esti o persoana individuala. Si nevoile tale sunt usor diferite de ale alteia. Modul tau de viata si consumul tau caloric e diferit. Consuma cat simti tu ca ai nevoie.

Bine ca ai renutat la cola. Eu as renunta si la miere.

Si gandeste-te la o chestie: de milioane de ani de cand tot evolueaza omul pe pamant, chiar crezi ca, corpul lui nu stie cata nevoie are de diferiti nutrienti? Si nu a invatat pana acum de unde sa isi ia zaharul?

| Ghostrider332 a răspuns:

Nu,mierea e zaharul naturi, coca cola langa pat? Realy man?, vrei sa faci pate din propiul ficat?

| Adry05 a răspuns:

Decat coca cola mai bine miere.
Dar nu ramane mereu pe atat, mai micsoreaza portia incet-incet sa ajungi la o felie zilnica.
Daca mai simti nevoia de zahar completeaza cu fructe.

| cristi202 a răspuns:

Nu are nimic. Doar daca maninci cele 2-3 felii de piine cu miere toata ziua, si nimic altceva happy.