| Marian1999abcd a întrebat:

Salut, am 16 ani, saptamana aceasta, de luni, am fumat tigari electronice pentru prima oara (mai precis 2 de 400pufuri si unul de 800)(toate impartite cu alti prieteni) si astazi pe la amiaza am observat ca atunci cand inspir mai adanc am un deranj/durere in zona plamanilor ( mai precis pe mijloc) si atunci cand inghit se simnte precum am inghitit ceva de dimensiuni mari. Acum pe seara este mai intens, si daca misc capul tare in orice directie (special pe spate) simt o durere in esofag. Acum am luat 2 Nurofenuri pentru raceala si gripa care ajuta la imflamatii si dureri. Ma intrebam daca a-ti avut o experienta asemanatoare si daca da ce ati facut in privinta cu asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vaparea cu substante chimice duce la distrugerea celulelor plamanilor si declansarea de boli grave ale plamanilor si chiar a cancerului de plamani.
Legea interzice vanzarea acestor vape-uri la copii minori, tocmai pentru ca nu sunt capabili sa inteleaga cat de rau isi pot face singuri, fiindca nu au inca discernamant.
Recomand o radiografie pulmonara, daca au aparut dureri in spate sau piept.

| Anonimul151 a răspuns:

Fumatul e interzis minorilor. La fel și vânzarea tigarilor/a vape urilor ( la minori ).

| MrAM a răspuns:

Tu ce crezi ca ar putea fi? Momentan probabil o imflamatie a plamanilor, avand in vedere ca abia ce te-ai apucat de fumat. Mai tarziu apar bronsite, infectii, copd, asm, cancer. Nu neaparat in ordinea enumerata.

| Diana4you97 a răspuns:

Nu mai vapa/fuma pentru că afectează organismul.