| ombladon156 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa va intreb daca este vreo sansa sa mai cresc in inaltime. In clasa a 8-a aveam 1.50 inaltime iar in vara dintre a 8-a si a 9-a crescusem deja 12 cm. In vara dintre a 9-a si a 10-a am mai crescut vreo 6-7 cm. Problema mare este ca nu pot sa ma ingras deloc... la inaltimea de 1.68 am 50kg. Ce imi puteti recomanda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De crescut cresti pana in jurul varstei de 20 de ani (nu pana la 20 ani). Poti sa cresti si la 21. Nu este o bariera si depinde de gena mostenita. Cu ingrasatul, stai calm. Si eu am fost slab si acum am 125 de Kg.

| mdany a răspuns:

Poate fi o problema metabolica, sau pur si simplu organismul tau arde acele calorii mult mai repede. Un stil de viata sanatos (odihna, mesele la ore fixe, si sportul) te vor ajuta. Atentie! ..multi sar peste anumite mese si recupereaza tarziu sau mesele sunt deficitare in nutrientii necesari organismului.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Voi baietii creste-ti pana la 20 de ani, dar depinde si cat de inati sunt parintii tai, nu prea ai cum sa ii depasesti, pentru ca asa iti este adn-ul.
Incerca daca vrei sa stimulezi cresterea inotul sau baschetul ( dar sa il practici cel putin de 4-5 ori pe saptamna).
Daca nu te ingrasi, ori nu manaci coresct, 3 mese pe zi la ore cat mai fixe si bogate in vitamine si minerale ( fara prajeli, dulciuri) ci multe fructe si legume, ori ai un metabolism foarte rapid si de aceea nu te ingrasi.

| ombladon156 explică (pentru LaLaura):

Mersi de raspuns, foart util. Eu in ambele veri in care m-am inaltat am jucat baschet, doar ca nu practicam acest sport doar jucam cu prietenii si asta cam in fiecare zii a saptamanii plus ca vara trecuta am mers la sala. Mama are 1.60m si tata 1.78. Si problema cu ingrasatul cred ca este din cauza ca nu mananc la ore fixe plus ca am un metabolism rapid.

| LaLaura a răspuns (pentru ombladon156):

Ma bucur ca am putut sa te ajut, chiar daca nu e un raspuns exact.

| cristimihailov a răspuns:

Daca tii neaparat sa te ingrasi, atunci ar cam trebui sa bagi mai multe calorii decat consumi.

Incearca o masa de seara, nuci alune si alte astea daca nu esti alergic. Daca bagi si putin ulei de masline... efectul e garantat.

| Arthiom a răspuns:

Mananca nu prea mult (nu neaparat la ore fixe, dar daca mananci dupa ora 7seara incearca o gustare usoara, fara multe calorii, deoarece daca dupa ora 7 mananci mai mult decat mai aveai nevoie in ziua aceea mancarea aceea se va transforma toata in lipide=grasimi). La fel practica basket, inot, fa miscare zilnic (sarituri, jogging).

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Pana la 19 ani cresti de nu o sa mai stii cum ai fost asa piticwinking