| anxstrdep a întrebat:

Am 17 ani si peste o luna fac 18. Sufar de anxietate destul de severa si am sunat pentru o programare la psihiatrie dar mi s-a zis ca pana la 18 ani pot merge doar la psihiatrie pediatrica. Vreau sa stiu daca are rost sa merg, adica daca mi se poate prescrie un tratament, de exemplu xanax avand in vedere ca in putin timp devin major sau trebuie sa astept pana implinesc 18 ca sa merg la un psihiatru normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim20143 a răspuns:

Și eu am suferit de anxietate destul de severă (aveam dureri precordiale in marea majoritate a timpului,atacuri de panică frecvente,nu aveam poftă de mâncare, aveam stări de greață, nu aveam chef de nimic ). La început am confundat anxietatea cu o afecțiune fizică. În prima instanță am vorbit cu un psiholog care mi-a spus că ar trebui să merg la un control de specialitate pentru a mă convinge că nu am vreo afecțiune fizică. Zis și făcut. Am fost la cardiolog, pneumolog și la interne iar rezultatul controalelor a fost, bineînțeles, bun. După am continuate ședințele la psiholog pentru aproximativ o săptămână (cate o ora pe zi) și m-am vindecat de anxietate.

Din ce ți-am povestit eu tu trebuie să înțelegi că fuga la psihiatru nu este întotdeauna soluția pentru tratarea anxietății ci fuga la psiholog. Cât despre psihiatrul pediatru pot să îți spun că nu are voie să îți prescrie medicamente antidepresive tari precum Xanax. Medicamentele precum Xanax se prescriu doar pentru persoanele majore. Cu alte cuvinte ar trebui să aștepți până împlinești vârstă de 18 ani dacă îți dorești să mergi la psihiatru în speranța că acesta îți va prescrie un tratament pe bază de medicamente.

1 răspuns:
| cristiionescu88 a răspuns:

Mai mult ca sigur, starea ta e legata de nesiguranta ce vine dupa ce termini liceul happy, alege ce te face sa te simti bine ca destinatie. asa o sa scapi de anxietate