| CiprianSim a întrebat:

Am 18 ani si de cateva luni incepe sa imi cada destul de tare parul si presupun ca nu este normal la varsta asta. Care pot fi cauzele? Sa fie oare din cauza neingrijirii lui sau nu se pune problema la varsta asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jigokunokishi a răspuns:

Poate fi genetic, poate fi din cauza lipsei de fier in organism, pe baza de stres, din cauza circulatiei proaste. Ar fi bine sa faci niste analize, sa incerci niste produse pentru intarirea radicinii firelor de par. E bine sa-l speli odata la 3, 4 zile. Nu mai des. Ai putea eventual sa-ti masezi scalpul usor in fiecare zi sau cand iti aduci aminte, pentru circulatie. Daca ai parul mai lung si-l prinzi in coada ai grija cum il prinzi si mai lasa-l si liber.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Mănânci fructe și legume, carne? Cam care e Alimentația ta. Eu am avut problema asta in momentul in care am început sa îmi schimb Alimentația.

| cevdet a răspuns:

Cauzele pot fi multiple. Mergi la medic. Si asa, nu se poate sti din ce domeniu, pana nu se fac niste analize.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Avand in vedere ca esti baiat, alimentatia necorespunzatoare ar putea fi problema. si parul are nevoie de substante nutritive, iar lipsa acestora are urmari serioase

| nushcenumeoriginal a răspuns:

Spala-te cu samponuri care te ajuta sa iti regenerezi parul.