| AndreiMadda a întrebat:

Salut am 19 ani 1.80 si 91 de kilograme, cam gras pot zice. Ce as putea sa fac ca sa slabesc? Tin sa mentionez ca merg la sala de la 16 ani dar burta tot acolo a ramas happy chiar daca am masa musculara in zona bratelor si picioarelor dezvoltata, burta nu vrea sa dispara de loc, ce sfat imi puteti da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Muschii acoperiti de grasime nu se vor vedea niciodata, poate ai muschi si pe abdomen dar nu se vad de stratul adipos. Si aici ai nevoie de cardio! nu de sala, de 2-3 ori pe saptamana axeaza-te pe exercitii cardio, pana elimini surplusul.
Si 80% conteaza alimentatia! mai ales pentru burta. Deci redu putin carbohidratii, ia-ti adio de la zahar, prajeli, alcool, axeaza-te pe hrana sanatoasa si de calitate, proteine si legume cat de multe si nu ai cum sa dai gres.

| HLucian a răspuns:

Salut. Tin sa mentionez ca grasimea de pe abdomen tine doar de alimentatie,nu o vei inlatura cu sport. Alimentatia echilibrata (nu hipercalorica) impreuna cu exercitii fizice te va ajuta sa dai burta jos. Hidrateaza-te foarte bine,evita cat de mult poti alimentele procesate,fast-food, dulciuri, sucuri, snaks. Mananca carne slaba, legume. Cam in 4 luni vei vedea rezultate. Depinde de cat de mult sport faci si cat de bine mananci in fiecare zi. Daca te-am ajutat... funda! Numai bine.

| Gino_Giuseppe_1988 a răspuns:

Uite cum trebuie sa faci :
1. 50 de abdomene zilnic ( in serii de cate 10 si cu pauza intre ele )
2. 50 de geneoflexiuni ( tot in serii cu pauze )
3. Nu mananci dupa ora 19:00
4. Nu mananci altceva decat legume si fructe ( din piata sau de la tine din gradina nu de la supermarket )
Asa o sa dai burta jos.