| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, am 24 de ani, fac sport 5/7 zile, am o viata activa, dar urinez foarte des, undeva la 17-18 ori pe zi. Am fost la medici, am facut control la sange, la rinichi, la urina, la prostata si toate par in regula. Ce as putea sa mai fac sa rezolv aceasta problema? Nu am dureri, nu ma ustura, nu are o culoare diferite si nici miros.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil bei prea multa apa.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru Violleta2022):

Am incercat sa reduc consumul de apa o saptamana incontinuu si la ciorbe etc si nu a avut niciun efect. De la 3 L la 2 am redus

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca faci o cantitate normala (si nu stropeli, cum fac motanii in calduri), atunci e chiar de bine.
Un flux marit inseamna rinichi mai curati, si mai multa apa eliminata din organism. Dupa parerea mea ai sanse mai mici sa ti se formeze pietre, ori sa te ingrasi retinand apa.

| dullcat a răspuns:

Buna.De obicei consumi ce anume? De exemplu, cafeaua si ceaiul stimuleaza activitatea vezicii urinare din cauza continutului de cafeina.Sunt persoane care beau 1 litru de ceai pe zi si e de asteptat sa mearga foarte des la baie.

https://www.healthline.com/......u-have-oab

| AndreiMihaiLNM explică (pentru dullcat):

Un capuccino dimineata si restul zilei apa + maximum uneori o doza de suc.

| relian a răspuns:

Ce ai putea sa faci? Cauta niste doctori mai buni, decat astia unde ai fost acum.

Urinarea frecventa se poate intampla atunci cand exista o problema cu tractul urinar, sau cand ai ceva boli care pot afecta si tractul urinar, ori datorita unor medicamete, bauturi care pot afecta cantitatea de urina.

- Rinichi -infectia sau modificari ale rinichilor
-Uretere sau tuburile care leaga rinichii de vezica urinara
-Vezica urinara -infectie, boala (cistita, cancer), sau ranire a vezicii, vezica hiperactiva, pietre,
-Uretra, sau tubul de unde urina iese din organism- ingustarea uretrei
-O afectiune care determina organismul sa produca mai multa urina.
-Modificari ale muschilor, nervilor sau altor tesuturi care afecteaza modul în care functioneaza vezica urinară.
-Anumite tratamente pentru cancer.
-Lichide pe care le bei sau medicamentele pe care le iei, care determina organismul sa produca mai multa urina-diuretice, alcool, cafea
-Infectia sau inflamarea prostatei
-Radioterapie
-Diabet

Asa in mare, astea ar putea sa duca la ce problema ai tu. Unele din ele poti sa le verifici si tu, ori sa elimini ceva, sa nu mai bei, de exemplu cafea, sa nu mai bei alcool, o vreme, apoi vezi daca e tot la fel.
Asa faci cu chestii ce le poti verifica singur, mediamente daca iei, sau tratamente daca faci, sa le intrerupi o vreme daca se poate.

Ai facut test de infectie, ai verificat spui rinichii si prostata.Dar stiu si eu la ce doctori ai fost, macar cand te duci, cauta ceva doctori buni, sa fii sigur ca ce verifica este bine verificat, sa stii sa elimini din cauze.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru relian):

Da, am cautat doctori buni si nu am fost doar la unul, dar nu gasesc nicio rezolvare si uneori viata e de asa natura incat nu poti merge la toaleta atat de des? o sa caut ceva remedii naturiste…

| relian a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Nu poti cauta remedii naturiste, atita timp cit nu cunosti cauza. Banui ca nici doactorii aia la care ai fost, nu au gasit cauza, pentru ca de stiau, sigur iti rezolvau problema, ori isi prescria ceva clar si care sa te fi ajutat.

Stiu de asemenea ca doctorii in RO is f slabi, de la slabi in jos, dar asta e viata, aia is doctorii, alti nu-s, te duci la ce ai.
Bani nu avem sa mergem toti la doctori buni, asa ca de aia f multa lumea sufera, ori stau asa in situatia care sint.Lumea asta nu este una dreapta, mai ales in domeniul asta medical, vind aia si pe mamasa pentru bani, dar nici nu rezolva ceva.
Cum ar veni si cu banii luati si nerezolvat, c am asa se intampla cu majoritatea populatiei.
Remediile naturiste nu fac nimic, de ar fi facut nu ai mai fi vazut atita lume cu probleme, si nu ar mai fi fost atitea medicamente.
Gindeste ca medicamentele multe din ele is facute din plante, din extracte din plante, se foloseste pentru o pilula o juma de hectar de plante laughing asa ca cei care beau ceaiuri sau se dau cu buruieni, e ceva gen apa de ploaie.
Tu intr-adevar ai o problema cu ce spui, daca ai posibilitatea cauta ceva doctori, clinici pe afara, in alta tara, nici sa stai asa la baie tot timpul, nu-i viata.

| TheGentleman a răspuns:

Poate ai anxietate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea mai puțină apă.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru anonim_4396):

Am incercat sa reduc consumul de apa o saptamana incontinuu si la ciorbe etc si nu a avut niciun efect.

| AnonimA7419 a răspuns:

Bea mai putina apa.