| adyurs a întrebat:

Salut, am 43 de ani (femeie) si acum 2 zile m-a apucat o durere în spate crezand ca este o simplă durere de spate însă azi, seara durerea s-a amplificat semnificativ si a iradiat sub coaste mai ales in partea stângă. Eu cred ca cu siguranță e de la rinichi, e o durere extrem de mare si de abia pot respira de durere. Poate fi din cauza ca ma tin aproape mereu sa merg la baie? Ar putea fi vorba de niste pietre la rinichi fiindca durerea e incredibila de mare. Ce as putea face sa o ameliorez fiindca analgezice am luat si niciun efect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Te oprește din respirat mai intens? Ca un junghi sau e o durere constanta? Tine minte detaliile sa le spui medicului.
Poate fi nisip la rinichi ( dar atunci o criza de rinichi e de așteptat - nisipul poate apărea și din cauza sedentarismului, deshidratării de la băut cafea sau altele și nu prea multa apa și cum ai precizat și ținutul de mers la baie) pentru că mai întâi faci nisip care se transforma mai târziu în pietricele.
Poate fi chiar o nevralgie intracostala pe partea stângă -care apare la sensibilitate la schimbare de temperatura, până și dacă transpiri puțin și dupa aia stai in curent, sau te apuca frigul, chiar și după un dus fierbinte și stat dupa aia in rece poate provoca asta. Sa nu uitam că a venit toamna. Pentru asta merge o crema in zona respectiva. Cel mai bine și ușor e de sunat la medicul de familie și spus clar simptomele. Îți poate recomanda poate direct prin telefon ce e de făcut.
Poate analgezicele sunt doar frecție la picior de lemn atâta timp cat nu ești consultată și diagnosticata de un medic

1 răspuns:
| Sophieka a răspuns:

Nu o mai ameliorati...Mergeti la medic.