| faracuvinte a întrebat:

Am aflat de curand ca am HIV. Pana acum nu am nicio problema, doar ca obosesc foarte repede, seara cad rupt de oboseala. Inca nu mi s-a recomandat sa incep tratamentul. Daca mai sunt persoane in situatia mea...sau poate stiti, in cati timp incep sa apara problemele, boli, infectii, etc. Cei de la spital ma incurajeaza, dar nu cred ca imi spun adevarul, ca sa ma ajute sa trec peste. Va multumesc si... aveti grija! E groaznic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul trebuie inceput in timpul cel mai scurt posibil, daca diagnosticul este cert. Daca vei face tratamentul, daca vei avea un stil de viata sanatos si daca te vei feri de infectii (cei de la spital iti vor explica detaliat toate aceste lucruri) atunci vei putea avea o viata aproape normala. Multa sanatate si mult curaj!
http://www.i-medic.ro/boli/sida

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu unde ai fost tu, dar tratamentul anti-retroviral se incepe din ziua diagnosticarii. Fiindca astfel durata pana la instalarea bolii (adica a problemelor reale) poate fi de 20 de ani sau chiar mai mult.

| terchea a răspuns:

Da de unde ai luat boala tu