| anonim_4396 a întrebat:

Salut.am aproape 16 ani și vreau sa spun ca nu sunt mulțumit de Cum arat.Sunt foarte SLAB.Pur și simplu nu mă pot îngrășa. Mănânc mult și flamanzesc repede dar oricât as manca abia pun un kg pe mine.Mă îngrijorează ăsta. Dacă îmi puteți spune Cum mă pot îngrășa sau sa îmi spuneți dacă e normal.eu bănuiesc ca am genul de organism care nu lasă să se depună grăsime. Nu știu. DAȚI niște sfaturi și fără medic va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AleexisViol3t a răspuns:

Du-te la sala, asa pui masa musculara. Asta inseamna ca ai nevoie si de un regim sănătos

| Scalax a răspuns:

Incearca sa mananci inainte de culcare, sau mananca si nu depune efort fizic, pur si simplu mananca si nu faci nimic, si eu eram slabanog, si pe mine asta m-a ajutat. Sanatate!

| Florin_Cismaru_1975 a răspuns:

Stai așa că e mai bine, eu vreau să slăbesc și nu pot, bea acidulat acidul mărește volumul stomacului

| idk23 a răspuns:

Probabil metabolismul tau are arderile rapide.
Ai putea sa incerci in primul rand sa treci la o alimentație sanatoasa si la un program de sport. Te poti duce la sala sa pui masa musculara, dar probabil ai nevoie si de proteine sau ce se mai iau. In orice caz, atata timp cat alimentatia ta este adecvata, sanatoasa, n ar trebui sa ti faci griji

| RAY a răspuns (pentru idk23):

Nu exista arderi rapide, o persoana grasa consuma mai multe calorii ca una slaba, pentru un kg de grasime este nevoie de cateva mii de calorii numai pun la socoteala si metabolismul bazal plus ca slabi si se misca non stop si ei considera ca manca mult dar doar pe fuga

| idk23 a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca poti sa generalizezi totusi ca slabi se misca mai mult, dar mna...
ai putea sa imi explici treaba asta cu arderile? vedeam mai peste tot termenul asta sa ii spun asa de arderi rapide si nu m-am gandit niciodata ca ar putea fi eronat.

| RAY a răspuns (pentru idk23):

Isi garantez eu ca nu exista asa ceva, metabolismul functioneaza asa, el este adaptabil adica o parte din ce manci el arde, o parte se depune ca tesut adios, de exemplu daca de maine bag 20 de km organismul meu se va adapta va retine mai mult din alimentatie pentru ca sa nu slabesc foarte mult,ca sa nu ma infometez,dar cand esti gras grasimile se depun mai greu pentru ca avem nevoie de mai multa energie, practic un gras arde mai multe calorii ca unu slab, imagineazati cum ar fi daca am arde tot ce manca, am muri, in cursul evolutiei umane omul mereu a fost infometat asta a facut ca organismul nostru sa gestioneze energia foarte bine, si da trebuie mereu sa te misti mereu nu sa stai pe loc, de aia recomand mersul pe jos 10-15 km,urcatul scarilor, plimbarea cu cainele, practicarea unui sport gen inotul, fotbalul, baschetul, karate etc

| RAY a răspuns (pentru idk23):

Ma stiu pe mine cand eram slab, mancam o singura data pe zi atat, rar de doua ori pe zi, m-am ingrasat greu si mancam multe dulciuri dar nu puneam mai nimic, asta pentru ca nu te ingrasi peste noapte si da faceam mai mult efort, mergeam mult pe jos

| DascalitaTudorStefanBossulTauPlsHelpMe a răspuns:

Mergi la kfc sau la mc si intr-o luna nu mai dai jos burta laughing