| mariusinho998 a întrebat:

Am aproape 17 ani si am miopie (-1, 25...-1,50) ceva de genul. Am auzit ca exista niste exercitii care ma ajuta sa-mi corectez vederea. Puteti sa-mi spuneti si mie cam ce ar trebui sa fac si de cate ori pe zi? Cat mai detaliat va rog. Trebuie sa port ochelarii cand le fac? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Gunoi a răspuns:

Eu am găsit câteva video-uri nu garantez pentru că nu știu
https://m.youtube.com/watch?v=pn2It11zkls
https://m.youtube.com/results?q=how%20to%20increase%20eye%20vision&sm=1

Și mai era un exercițiu în care puneai degetele mari și arătătoarele de la ambele mâini făceai un mic/ foarte mic orificiu și te uitai cu un ochi prin el la scris..nu am găsit acest video
Și nu uita de alimente legume fructe multe, nu știu dacă și lactate
Multă sănătate

| Cyclades a răspuns:

Http://www.renuntalaochelari.ro/......al-miopia/
Nu trebuie sa porti ochelari cand le faci.