| Alexandru39282 a întrebat:

Salut, am avut 3 operați cu chistul pilonidal prima data a făcut drenaj abces, după a fost tăiat cat mai adanc sa scoată chistul sa nu mai recidiveze, dupa a treia operație a fost aproape de os, nu a mai apărut nimic de ceva timp sa zic 10 luni aproximativ 1 an dar de vreo 2 luni începe sa miroase puroi cum miroase dar schimbat ca nu are pe unde sa iasa, de fel nu transpir deloc in zona abuzului, nu e nici o gaura sau ceva ca si cand mirosul vine din înăuntru, si mi-a apărut noduri pe ambele fesier aproape de zona anusului care cand apas ma dor, m-am saturat sa ma duc iar sa imi faca operația ca prea mare sansa sa recidiveze, dar cu mirosul si cu nodurile a mai pățiți cineva, * mirosul vine dar nu am găsit nici o gaura mirosul ceva de puroi amestecat cu transpirație

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Este posibil ca problema să fie legată de chistul pilonidal anterior și să se fi format un nou abces sau o infecție în aceeași zonă. Nodurile dureroase ar putea fi ganglioni limfatici inflamați. Este important să vă prezentați la medicul dumneavoastră sau la un specialist în chirurgie pentru a fi examinat și pentru a determina ce cauzează simptomele. Medicul dumneavoastră poate decide dacă este necesară o intervenție chirurgicală sau un alt tratament adecvat. În orice caz, este important să tratați această problemă cât mai curând posibil pentru a evita complicațiile.