| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, am avut doua cosuri si n-am prea asteptat si le-am stors si acum au ramas niste urme maro cred cum pot sa scap de ele? Din cate stiu eu am mai patit asta de mult mi se pare,nu stiu sigur.
Cine a patit si a si rezolvat, sa ma ajute si pe mine pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petele post acnee de regula trec de la sine, dar poti sa le grabesti vindecarea folosind un exfoliant chimic de tipul AHA care exfoliaza la suprafata tenului, dar daca folosesti exfolianti chimici trebuie sa folosesti neaparat protectie solara cu spf 30 sau 50 ca sa nu te alegi cu pete solare.
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-8-aha-gel-exfoliant-30ml.html

Eu folosesc exfoliant BHA care vindeca cosurile dar grabeste si vindecarea petelor.
http://www.paulaschoice.ro/......-30ml.html
Acesta m-a tinut fix un an cu aplicare zilnica :
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html

Acestea sunt beneficile AHA-ului si BHA-ului :

- amelioreaza petele si cicatricile post acnee ( AHA si BHA )
- uniformizeaza nuanta pielii ( AHA mai mult pentru ca exfoliaza chiar la suprafata pielii si nu patrunde foarte adanc in pori, BHA mai putin )
- amelioreaza ridurile fine si hiperpigmentarile solare superficiale (AHA mai mult, BHA mai putin )
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe ( BHA, AHA )
- imbunatateste considerabil aspectul pielii ( AHA, BHA )
- amelioreaza si previne aparitia punctelor negre ( BHA )
- vindeca punctele de grasime ( BHA )
- indeparteaza excesul de sebum din pori, elibereaza porii, reduce numarul de cosuri care se formeaza in mod normal pe ten ( BHA )
- stimuleaza productia de colagen si ceramide ( AHA, BHA )
- are efect anti-inflamator si anti-bacterian usor (BHA )
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat chimic in mod constant ( chiar zi de zi daca iti permite tenul, sau la doua zile ) patrund in piele mai usor si mai repede pentru ca stratul superficial de celule moarte este indepartat (AHA, BHA )

1 răspuns:
| AlbNegru09 a răspuns:

Lesi sa treaca!
Si eu am obiceiul sa le storc, nu folosesc produse
Incearca la farmacie ceva pentru cosuri
Nu iti recomand sa cumperi produse care se vand pe Facebook!