| Hebi a întrebat:

Am avut fracturat metatarsianul si azi mi-am scos ghipsul insa imi este umflat la ousor si in dreapta si in stanga si ma doare cand incerc sa il misc de la incheetura, am un fel de pete mov pe el, dar nu si pe degete..Domnul doctor nu a spus nimic de fizioterepie si mi-a spus sa incerc sa il misc si daca peste o saptamana tot ma doare sa revin la spital. As vrea sa stiu de ce imi este asa umflat, de ce am pete mov si ce exercitii m-ar ajuta si cum sa fac ca sa pot merge, imi este frica sa pasesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SimonaCristina a răspuns:

Daca poti misca piciorul e bine. Petele mov sunt hematomul datorat fracturii. Incearca sa nu fortezi piciorul, calca inca sprijinit, dormi cu piciorul pe o pernita, evita sarea (ca sa nu se mai umfle) si revino la spital la control peste o saptamana, pentru siguranta. Sanatate!