| adriangrowinglife12 a întrebat:

Salut. Am avut o gripa ft puternica. Simptomele alea nasoale de tot s-au dus de mult dar am o stare de slabiciune, oboseala, 0 chef, care vad ca nu se duce deloc. E deja a 10-a zi si vad ca inca nu s-a dus. Aveti idee cat mai dureaza starea asta nasoala? Febra si dureri de cap si restul am avut doar primele 3 4 zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fara antibiotic boala trece in 7 zile, daca iei antibiotic scapi mai repede de raceala, mergi la medicul tau de familie daca poti sa tii dea reteta ca fara reteta nu poti cumpara antibiotic, sau mama ta sa mearga cu cardul tau si buletinul tau si sa ti ia reteta augmentin saau zinat astea reduc febra si scapi de raceala.Dar trebuie luat 7 zile antibioticul la 12 ore sa nu uiti sa le iei la aceeiasi ora ca daca gresesti si nu le i ei la 12 ore sau deloc degeaba le cumperi.

| seth2016 a răspuns:

Probabil ca ai COVID nu gripa. Poate ar fi cazul sa suni medicul de familie.

Antibioticele omoara bacterii nu virusi. Ia aiurea antibotice si cand o sa ai o infectie nu o sa-si mai faca efectul. Sa vezi atunci distractie.

| IarsiIar a răspuns:

Esti sigur ca e raceala? Ti-ai facut test covid?

| StripperRaoul a răspuns:

Asa am avut o eu dupa covid cu anxietate chef de nimic o durat ceva da oricum mai mult de 10 zile. mai trebuie sa rabzi ca se reface corpu asa incet si iti vin iar starile alea sa ai chef sa faci ceva pana atunci esti asa gen leguma n ai chef de oameninde nimic tot te plictiseste etc mai rabda

| adriangrowinglife12 explică (pentru StripperRaoul):

Ok, mersi mult pentru raspuns.