| Mickey27 a întrebat:

Salut, am avut probleme cu transaminazele, le am foarte mari. Un doctor mi-a zis sa nu mai iau proteine si sa nu mai ma mananc prajit. Alt doctor mi-a ca de la sala este si ca fac prea mult efort. Eu cred ca e din cauza analizelor in ziua aceea eu am avut febra musculara foarte mare la brate+spate si ma gandeam sa fi fost de acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mancarea proasta si efortul fizic marit duc la cresterea valorilor ficatului.
Ce-i greu sa intelegi ca nu ai voie sa mai faci efort fizic, deci s-a terminat cu sala si consumul excesiv de proteine sau prajeli, pana nu-ti revine ficatul la limite normale?
Febra musculara tine strict de intinderea muschilor, nu de functiile ficatului care sunt afectate de efort fizic prea mare pentru varsta si fizicul tau, de aceea trebuie sa incetezi cu sala.

| Mickey27 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu nu inteleg ce efort fizic ca de abia m-am apucat de o sapt(nici o sapt) si prajeli nu mananc daca nu ma apuc la 19 ani când pot sa ma apuc la 35?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mickey27):

Poate ca ficatul taueste deja bolnav, poate ai o hepatita, odata ce valorile care ti-au iesit la anlize sunt foarte mari, pentru un ficat normal.
Poate consumi alcool, poate ai facut efort prea mare... ceva nu este in regula.
De sala te poti apuca oricand, poate dupa 20 de ani, intai sa iti pui ficatul la punct sa ai din nou valori normale si dupa aceea poti sa faci efort fizic.

| relian a răspuns:

Nu mai incerca sa gasesti motive ca esti sanatos tun, cand de fapt ai probleme.

Nu are dea face ce arati tu cu analiza respectiva, puteai sa faci si in ziua aia si sport si febra si ce mai vrei tu.

Deci lasate de sala ca nu-i de tine laughing nu te nenoroci singur laughing sala nu te ajuta cu nimic, daca vrei sa faci miscare, fa o alergare usoara, fa miscare si aia e tot ce ai nevoie, nu sa te faci cit un porc, sa te deformezi la sala sa ararti a urangutan, sa bagi in tine rahaturile sau ce mai folositi voi la sala.

Traieste viata normal ca un Om nu ca un animal artificial laughing

| Mickey27 explică (pentru relian):

Am 58 de kg si sunt chiar foarte bine definit pana acum nu am avut niciun fel de problema sincer.

| Mickey27 explică (pentru relian):

Si nu prea am fost deloc animal doar pentru o saptamana de sala sa-ti iasa analizele prost? eu nu cred

| relian a răspuns (pentru Mickey27):

Nu am spus ca ai avea ceva de la sala, ai ceva ca asa a fost, indiferent ca mergi la sala sau nu mergi, tot s-ar fi intimplat ce spui.

Eu am vrut sa iti arat ce tu ai intrebat, nu este din cauza efortului, n-are ala nici o elagtura cu analiza ta.
De sala am spus asa aditional, ceva in plus, dar n-are legatura sala cu ceva afectiuni daca ai avea.

De sala am spus ca de ai ceva probleme, nu mai faci sala, nu-i bine sa incerci sa te faci cum am zis, cam despre asta era vorba.