| eduard246 a întrebat:

am avut un accident si m-am ars pe frunte si pe obraz cu clor. vreau sa stiu cu ce ar trebui sa ma dau si daca voi ramane cu semne permanente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Depinde de profunzimea arsurii, pe care de fapt, o stabileste medicul! Daca este superficiala, gasesti la magazinele naturiste un unguent pe baza de germeni de grau, propolis si miere! In plus, timp de 6 luni sa eviti expunerea zonei afectate, la soare!

3 răspunsuri:
| vlad321_6629 a răspuns:

Du-te la doctor

| Felys a răspuns:

Creme emoliente,sa nu ramana plielea uscata,si acum depinde de profunzimea arsurii,daca este superficiala nu ramai cu semne,daca este in profunzime...dar ma indoiesc ca te-a afectat asa rau,in fine, incearca cu baneocin crema, este un antibiotic, previne orice infectie, sanatate

| Aneurysm a răspuns:

N-am mai auzit de astfel de accidente. Totuşi dă-te cu Bepanten să nu se irite pe locurile afectate. Şii ce să mai zic? NU te scărpina că ai mâncărimi când se vindecă rana (deşi nu ştiu cum vine cu arsurile de la clor).