| Marcel1243 a întrebat:

Am facut o prostie si fara sa stiu am baut din cana unei persoane cu hepatita c... sunt foarte foarte foarte ingrijorat ca nu cumva sa fi luat si eu. Imi puteti spune va rog mult daca se poate transmite asa si daca da, cand as putea merge sa-mi fac analizele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca foloseai aceeasi periuta de dinti te puteai ingrijora, dar in cazul descris de tine nu.
Nu stiu care este perioada de incubatie a acestui virus dar pentru linistea ta peste 2-3 saptamani mergi si faci testul la sange pentru hepatita B si C, nu te speria costa cred maxim 100 de lei ambele si aceste teste trebuie sa le faca cam anual orice persoana!
Eu zic ca nu ai absolut nimic, dar ca sa nu stai cu o frica pe viitor sa faci aceste doua teste.
Ca sa iti spun ca nu se ia chiar atat de usor un astfel de microb iti spun ca suntem unii care nu am luat nici dupa ce ne-am tatuat, altii dupa ce au avut raporturi sexuale cu mai multe persoane etc dar este bine sa te protejezi pe cat posibil si sa nu te lasi pe o ureche, caci ulciorul nu merge de multe ori la apa.
Mare atentie si la mersul la stomatolog, sa fie ustensilele acelea mereu sterilizate caci mai ales acolo este o cale de transmitere a bolilor.
Pe viitor desi nu exista inca un vaccin contra hepatitei C sau parca este unul experiemental dar costa 100k euro, recomand totusi vaccinarea contra hepatitei B, se face in 3 doze, asta daca nu stii ca ai fost vaccinat in trecut la liceu de ex. Pentru a mai scapa de una din grijile ce ar putea aparea intr-o viata.
Partea buna daca o putem numi asa, este ca exista tratament care da rezultate contra hepatitei C, deci este vindecabila.
Nu te ingrijora inca o data iti spun nu ai nimic, doar am scris mai mult ca sa informez si alti cititori, exista pacienti infectati cu hepatita B de ex. care sunt doar purtatori si nu o pot da si la altii, ma gandesc ca sunt astfel de cazuri si la hepatita C.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se ia chiar așa, că nu e ciumă, să mori până seara după ce te-a apucat.
O dată pe an, poți să îți faci analizele.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu se ia prin asa ceva decat in cazuri rare in care atat tu cat si omul cu hepatita aveti rani deschise care sangereaza in gura...In mod normal nu se ia daca ati baut apa sau ati mancat din aceiasi farfurie.

As ca poti sa stai linistit.