| Gabriel2007 a întrebat:

Salut, am facut testul ASLO si valoarea normala scria ca e pana in 149, dar mie mi-a iesit 330 sau ceva de genu, oricum clar nu sub 300, doctorita mi-a prescris antibiotic 10 zile, credeti ca merita sa iau antibioticu asta sau il iau degeaba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Adica medicul ti-a prescris antibiotic si tu te intrebi cum de medicul ala cu zeci de ani de studii se inseala?
ASLO marit indica in corp o infectie de cele mai multe ori cu streptococ sau post streptococ

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric este urgenta nevoie de antibiotic, fiindca infectiile netrate duc intotdeauna la complicatii si in anumite cazuri, chair la deces.

| johnnny123 a răspuns:

Nuu, nu are niciun sens să asculți medicul. Este mult mai recomandat să faci cum te taie capul sau să urmezi sfaturile unor necunoscuți de pe net.

De ce să asculți niște oameni cu pregătire în domeniu când poți să iei tu singur niște decizii complet haotice bazate pe absolut nimic?

La modul serios acum, tu pe de o parte ești un germofob care se teme să atingă o clanță, iar pe de altă parte refuzi să urmezi tratamente prescrise de doctori în urma unor analize. Nu ți se pare că faci totul fix pe dos față de cum ar fi normal? În sensul că te temi de probleme imaginare, dar ignori complet probleme reale?