| Ciufu a întrebat:

Am fost la şcoală toată luna! În decursul acestei luni 4 colegi de ai mei au făcut Rubeolă.
Chestia e uramătoarea am băut apă după unul chiar inainte să facă in aceea zi...nu am avut nimic. Şi azi a venit la scoală am fost cu totii plecati in excursie si iară am fost nevoiţi să bem unul după celalalt.
Nu am luat Rubeolă incă....Mai e vreo şansa să iau? ...Eu nu vreau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| pwp a răspuns:

Oricand ai sanse sa o iei. daca nu acum, la anul..sau peste 20 de ani..nu se stie niciodata happy

| Kissmeagain a răspuns:

Pai in jur de o saptamana tine perioada de incubare. Si eu eram siiiigur ca nu fac, iar saptamana trecuta am stat acasa. Depinde daca ai facut cand erai mica... Asteapta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza aproape deloc ca ai baut apa in sensul ca nu asa iei rubeola. Rubeola se ia din aer, iar faptul ca ai intrat in contact cu cei care au avut rubeola, sau care au facut la scurt timp te face si pe tine autoamat predispus la ea.
Deci da, daca nu ai facut in copilarie, trebuie sa fii incontinuu vigilent, fiindca ai risc crescut de a face!