| Lomuu a întrebat:

Salut. Am fractură de os cuboid la gleznă de 6 săptămâni, de luni încep kinetoterapie. Stie cineva când pot merge normal sa pot începe să conduc? Cât durează până se reface fractura sa incep muncă? Vă rog cine stie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste detalii doar doctorul îți poate spune. Trebuie sa faci radiografie, să te vadă doctorul. Nu e de gluma cu asa ceva. Sfatu meu, nu te urca la volan, începe cu pași mici, prin casa, vezi cum te simți etc. Dacă te urci la volan și ți se blochează piciorul pe accelerație faci accident. Asa ca stai relaxat, lasă să se vindece rana.

| Lomuu explică (pentru anonim_4396):

Ma gândesc ca a mai avut cineva problema asta și stie exact in cat timp se face bine piciorul, adică când pot merge cât de cât normal, doctorul e nebun a zis ca fractura in 5, 6 luni se vindeca complet, eu nu pot sta asa mult, vreau sa merg

| Bula a răspuns (pentru Lomuu):

Bine a zis doctorul!
Nu-ti recomand sa conduci, pana cand nu poti face cel putin 10 genoflexiuni poti umbla /fugii pe teren putin accidentat, fara dureri!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lomuu):

Tu ești conștient cât de grava este problema ta? Sfatul meu, stai în banca ta, liniștit, lasă rana sa se vindece

| Lomuu explică (pentru anonim_4396):

Stiu asta, dar pe 1 martie a zis concediu medical 2 luni, eu am anunțat la muncă ca vin pe 1 mai.acum ce fac, anunț că mai stau o lună? Îmi pierd locu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lomuu):

Nu pierzi nici un loc, e simplu, îți iei concediu medical sau concediu fără plata. Tu dacă te forțezi o sa ajungi sa nu mai poți merge.