| IoanLucas a întrebat:

Salut, am implinit prin Ian. 14 ani, cica ar cam trebui sa fac vaccinul asta de 14 ani rolling on the floor)
Faza e ca, eu cand eram prin a 5-a aveam o fata care a fost "damblagita" de la un vaccin, a venit racita sau cu febra, idk si aia i-au administrat vaccinul fara sa stie si s-a damblagit, efectiv nu mai stie pe ce lume e, in fine, mie nu imi e frica de intepatura sau de ce se va intampla, imi e frica sa nu se faca vreo eroare umana si sa mi se intample si mie ce i s-a intamplat fetei respective. Intrebarea mea ar fi: Ce ati zice, sa fac vaccinul de 14 ani sau sa nu il fac? Mama mi-a spus ca este alegerea mea, am mai intrebat ceva prieteni si ei nu l-au facut, au 15 ani, in fine, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxana19928 a răspuns:

Vaccinurile au toate rolurile lor. Let me explain, intr-un vaccin pentru un anumit tip de virus pe care tu nu ar trebui sa il contactezi, si pe care trebuie sa il faci, se pune o tulpina moarta sa dezactivata a virusului, la introducerea lui in corp acel virus declanseaza productia corpului tau de anticorpi care lupta cu virusul in caz ca il vei contacta mai tarziu, astfel tu devii practic imun la virus. Deci din moment ce vaccinul contine virusul dezactivat, te poti simti rau duoa vaccin, poti face o febra, poti avea greturi etc, semne caracteristice ale unei raceli sa zicem. Asa functioneaza vaccinurile. Daca fata aceea era deja racita cand i s-a facut vaccinul, atunci sunt sanse ca acesta sa nu fi functionat, deoarece un vaccin anti gripal e inutil daca tu ai deja gripa, ca exemplu.

3 răspunsuri:
| Daniel323 a răspuns:

Eu nu l-as face.Dar fiecare are motivele lui.
Cunosc cateva cazuri de medici care nu si-au vaccinat copiii, dar se feresc sa o spuna in public.Cica 3-4 la un milion este normal sa damblageasca.Dar beneficiile pentru ceilalti sunt imense.Tot un fel de publicitate.La 8 Euro doza de vaccin si o lege pentru a obliga prostimea sa se vaccineze este usor sa faci bani.

| Felys a răspuns:

Zilele trecute vorbeam cu nepoata mea de 14 ani care mi-a zis ca a facut acest vaccin iar mama eieste medic la urgente, deci daca ea l-a facut pentru ca mama ei care este in tema a considerat ca este bun pentru ea ce mai astepti, mergi si fa vaccinul si nu te mai lua dupa unul si altul neavizati. Fata respectiva nu s-a imbolnavit de la vacin, probabil are boli neurologice de care nu spune si da vina aiurea pe un vaccin care poate salva vieti la un moment dat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să discutăm pe șanse.
Dacă faci vaccinul. ai o sanșă de 1 la 4 milioane să o iei pe arătură.
Acesta se face pentru difterie, tetanos și tuse convulsivă.
Să discutăm doar despre tetanos.
Să te înțepi din întâmplare în ceva ruginit și să nu îți pese, ai o șansă destul de mare. Dacă iei un tetanos atunci, te-ai dus pe copcă, cu șanse de 100%.
Așa că tu alege, pe arătură sau pe copcă, alegerea este de partea ta.