| denisu2000 a întrebat:

am inauntru maselei de minte o infectie m-am dus la dentist si mi-a spart si o zis ca peste o zi sau doua ca o sa-mi treaca
si tot nu mi-a trecut ce sa fac ca nu mai rezist ma doare nici nu pot sa mananc ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DanyAlex a răspuns:

Du-te din nou la dentist. e mai bine. nu stii ce reactii poate avea infectiawinking

| justnikol a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la un doctor bun si sigur iti gaseste rezolvarea, din cate stiu eu maselele de minte nu au viatalunga asa ca cel mai bine ar fi sa o scoti.De la ea se poate trage infectia si la altele

| 23partyboy a răspuns:

Daca inf era cum zici tu "inauntru" dintelui se numeste pulpita, aceasta afectiune se trateaza in 2 sedinte, indicatii pentru pacient sa puna o buleta de vata atunci cand mananca si apoi dp ce a terminat de mancat sa o scoata ca sa nu ramana mancare in dinte si sa ajunga sa fermenteze sa creasca infectia

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Solutia este clar sa mergi din nou la medic. Asa cum ti-a mai zis cineva aici ceea ce ai tu se numeste pulpita si in mod normal se trateaza in doua sedinte si trece cam intr-o saptamana.

Presupun ca atunci cand ti-a spart infectia ti-a pus si niste antibiotic (sau ti-a prescris sa iei tu); acum ar trebui sa mergi sa vezi daca si-a facut efectul si sa ti-o plombeze.

| Holocaust a răspuns:

Deah,epica pulpită se tratează mai greu.ţi-au mai zis şi alţii aici,aşa că n-o să mai repet.
Până ajungi iar la dentist,în caz că e o durere chiar insuportabilă, poţi lua un Nurofen Forte.E cel mai indicat.Iar pentru că conţine ibuprofen, îl poţi cumpăra şi fără prescripţie medicală.
Cheers.