| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am insolatie pe maini...ce pot face, ca sa nu ma usture cand pun mana sau cand apas putin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vlady434 a răspuns:

Salut. "anonimaticulnostradamus " are dreptate. Pune iaurt rece, si apoi, stai putin cu mainile in apa rece si foloseste niste unguent de galbenele.Este bun pentru astfel de cazuri, pentru ca inmoaie pielea si alina usturimea. Sper ca te-am ajutat.

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Ungete cu niste ulei de masline.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Da-ti cu putin iaurt mai domoleste arsuriile!winking

| PaulaEuu a răspuns (pentru Latinmoon):

Stiu de tratamentul cu iaurt l-am aplicat si eu, dar tot ma ustura.

| Latinmoon a răspuns (pentru PaulaEuu):

Mai ai un pic de asteptat pana iti trece. puppy dog eyes
Incearca sa nu te mai gandesti la usturime gandeste-te la ceva frumos in loc de asta!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Cand faci insolatie, faci la tot corpul, nu numai la maini.
Uite cateva sfaturi,
http://www.sfatulmedicului.ro/......latie_1208
Te pup!

| anonimaticulnostradamus a răspuns:

Buna. In primul rand nu exista insolatie pe maini! Te-ai bronzat si te ustura pielea. Poti sa pui iaurt rece pe maini si sa stai asa ceva timp, dupa care te speli. Si repeti chestia asta pana nu te mai ustura. Alta varianta e sa iti cumperi spray racoritor dupa bronzat, dar nu e la fel de eficient, cel putin mie asa mi se pare.

| PaulaEuu a răspuns (pentru anonimaticulnostradamus):

Pe mine ma ustura doar la maini si am intrebat pe cineva si mi-a zis ca e insolatie.