| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut am ma numesc madalin si am 15 ani. astazi la scoala am avut o problema. am jucat fotbal si am alergat forte mult la un mimendat imi batea inima foarte tare si simteam ca mi se opreste

si mie ra de parca masi fi dus in jos. mam oprit si am stat vreo cateva minute si tot imi batea foarte tare.si simteam ca m aduc in jos. va rog frumos sa ma ajutati, si sa-mi spuneti daca trebuie sa ma ingrijorez. dau funda

mentin am lipsa de calciu si vitamina d. am fost la doctorul de familie cu analizele si a spus ca am lipsa de calciu. am fost la cardiolog si mi-a facut un ekg si a zis ca cu inima sunt absolut perfect nu numai ca mi-a recomandat sa fac sport ca sun putin plinut. n-am facut un ekg ci trei. unu in Anglia si doua in Romania

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji. Probabil ceea ce ai simtit tu a fost o combinatie intre oboseala, cresterea adrenalinei si a tensiunii. Cand fac sport iti cresc ambele si pot da asemenea stari, tate persoanele au asemenea starti cand fac efort peste limita.
Incearca sa nu mai alergi asa mult sau cand simti ca obosesti poti lua o pauza un pic mai scurta, daca te deranjeaza foarte mult starile astea.
Daca la doctor nu ti-a iesit nimic si nu ai un istoric in familie cu persoane cardiace, nu vei pati nimic. Nu faci stop cardiac asa din senin, cu o inima sanatoasa si nu la varsta asta.

| Katczinsky a răspuns:

Cand nu esti pregatit fizic, nu poti desfasura un efort sustinut, pentru ca nu ai exersat.
In fiecare zi, mergi pe terenul de sport si incearca sa depui efortul optim. Nu maxim, nu minim. Iti maresti treptat distanta de alergare, timpul de efort si ai sa vezi ca vei fi apt pentru efort indelungat.
Nu-ti fa griji im privinta ritmului cardiac. Atunci cand nu esti obisnuit cu miscarea si depui un efort prea mare, inima pompeaza mai repede si iti apare senzatia aceea de cadere. Asta inseamna ca trebuie sa te opresti din efort si sa te asezi. Nu poti mai mult in acel moment.
O viata sanatoasa te ajuta. Ai nevoie de sport. De asemenea ai nevoie de o alimentatie echilibrata si de ore suficiente de odihna. Daca faci aceste trei lucruri, corpul tau va functiona perfect si fizicul va fi apt pentru efort sustinut. Noroc.

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru Katczinsky):

Multumesc parca mi-ai dat pofta da viata inapoi.

la scoala daca ma vedeai/ti imi venea sa plang da frica. credeam ca fac infart s mi sa opreste inima sau ca am altceva si mor. multumesc mult

| Katczinsky a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Stii, Dumnezeu nu te lasa sa mori oricum. Iti da o sansa. Cu placere. happy

| 5SNZ a răspuns:

Poate ar trebui sa faci mai putin efort.si cine stie, mai fa niste analize mai amanuntite