| Kidukingbsns a întrebat:

Salut,am nevoie de ajutor, acum o saptamana mi-a apărut un cos pe frunte si de astăzi a apărut o umflatura in jurul lui precum un cucui este foarte mare si ma sperie, care sa fie problema? Este prima data cand mi se întampla asa ceva!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua,
Ati uitat sa oferiti cateva aspecte importante precum:
1. ati incercat evacuarea cosului?
2. edemul s-a produs spontan in decurs de cateva ore?
3. Ce inseamna foarte mare? 2/2cm sau 5/5?
4. Zona din jurul edemului este clar delimitata de tesutul sanatos sau trecerea este difuza insotita de un tegument lucios?
5. Va stiti suferind de acnee?

Recoamndarile mele sunt urnatoarele.
1: Daca NU ati incercat sa evacuati continutul DELOC de cand v-a aparut cosul pe frunte, este posibil ca acum sa fie momentul sa incercati acest lucru. (dermatologic vorbind, este contraindicata stoarcerea cosurilor intrucat majoritatea se resorb de la sine, insa recunosc ca nici macar eu nu am rabdare sa respect aceasta regula).

2. Daca ati "umblat" la cos in zilele anterioare, atunci este posibil / probabil ca fenomenele inflam descrise sa fie datorate unei celulite (uzual cu stafilococi). In acest caz, ar trebui sa aveti o delimitare oarecum clara intre tesutul afectat si cel neafectat, impreuna cu rubor, tumor, dolor si calor.

Pentru situatia a 2-a, daca edemul este considerabil in dimensiuni, va puteti prezenta in UPU pentru consult si tratament (sau puteti sa gasiti un dermatolog insa nu va recomand sa asteptati cu un proces inflamator activ in frunte).

Banuiesc ca din moment ce v-ati speriat atat de mult incat ati cerut ajutorul aici, nu este tocmai un "cos" obisnuit.

Categoric NU va recomand sa il intepati sau sa il stoarceti violent sau sa supuneti pielea la alte "tratamente" cu jeturi sau aplicatii locale de unguente.
Riscul major este de lezare a tesutul si de intindere a edemului la tesuturile sanatoase. Mai mult, este foarte probabil (daca recurgeti la metode barbare de tratament) sa ramaneti cu un semn in locul unde a fost cosul (nu este obligatoriu, insa se poate).

In cazul in care la consultul dermatologic se constata ca este vorba despre un furuncul suprainfectat, conduita terapeutica consta in temporizare, incizie (2 incizii mici de 4-5mm paralele), drenare si excizie a "camasii" colectiei (prin incizie se extrage invelisul interior al colectiei, altminteri exista riscul sa reapara). Inchiderea plagii se face cu pansament pentru 1 sapt (nu se coase / pun copci, deci relax).

Incercati sa ajungeti la medicul de familie, chiar si pentru 2 minute. El va poate spune mai exact ce ar trebui sa faceti si isi va da seama la prima privire daca situatia este una grava sau este doar un cos banal suprainfectat.

Toste bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iti pui apa oxigenta timp de 15 minute in plaga, iti garantez 100% ca vei ramane cu o p#!&a in frunte si ca o sa se mai inchida in 2022...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tratamente repatate cu apa oxigenata + iod asupra unei leziuni vor "curata" tesutul de granulatie pe baza caruia rana se vindeca / marginile se inchid. Daca se impune curatarea colectiei (fiindca este una atat de mare in volum/adanca/intinsa incat nu poate fi evacuata prin aplicarea de presiune) atunci ti-ai findat seama deja ca era cazul sa vizitezi un medic.

| Kidukingbsns explică (pentru anonim_4396):

Buna ziua,am evacuat conținutul astăzi deoarece se,,albise,, în capăt, am mai avut unul aproape in aceleași loc si nu apucase să se vindece bine, ma gandesc ca asta poate sa fie explicatia, cosul cu tot cu umflatura are undeva la 1-1, 5 cm, pe mine nu m-a speriat cosul cat umflatura,cosul este chiar in mijlocul ei,este rosu si umflatura este de culoare normală, cosul este tare si umflatura moale, umflatura a aparut cand cosul a început să se (,, coacă,, nu stiu termenul corect ) acum s-a mai tras deoarece am avut un plasture cu betadina pe el, umflatura nu era mare aproape ca nici nu se vedea dar se simțea la deget si durerea a început să mai scadă putin de cand am eliminat conținutul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kidukingbsns):

In regula, ma bucur ca ai rezolvat. Dupa a 2-a descriere, este doar un cos care s-a inflamat. Inflamatia rosie inseamna un proces activ, prin care corpul contracareaza agentul patogen, il neutralizeaza si incearca sa il colecteze / izoleze (acea substanta alba, celule PMN moarte etc etc ).

Pastreaza igiena locala, nu este nevoie de plasturi cu betadina sau antibiotic topic (unguente) pentru un cos atat de micut.

Nu abuza zona (prin stoarcere) fiindca iti cresti sansele sa se vindece vicios si sa ramai cu un semn, gaura sau hiperpigmentare. Lasa procesul sa de vindece de la sine, cel mult il evacuezi cand / daca reapare durerea.

Sarbatori cu bine.

| Kidukingbsns explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de sfaturi, sărbători fericite alături de cei dragi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kidukingbsns):

Buna ziua,
Imi pare rau ca am lasat aceasta impresie insa, pentru a clarifica situatia, mentionez ca eu NU sunt medic doctor, specialist UPU sau orice alta persoana cu vreun fel de pregatire in medicina umana. NU am finalizat Medicina Umana cu "Magna Cum Laude" pe diploma de absolvire, NU m-am pregatit intr-unul dintre cele mai mari spitale de urgenta din tara si cu siguranta nu lucrez pe in domeniul medical.
Eu sunt frizer, in timpul liber mai sudez ca hobby, iar vara part-time impart pliante promotionale pe strada.
Raspunsurile pe care le ofer le visez de cele mai multe ori. Astfel imi scriu intrebarea pe hartie, o pun sub perna si cand ma trezesc am rezolvarea ei in minte. Atunci cand nu am un raspuns clar, postez ca sa ma aflu in treaba si ca sa ma cert cu persoanele EXTREM de bine pregatite, precum d-voastra. Sunt un postac amarat si imi cer scuze pentru asta, uneori nu ma pot abtine.

Eu folosesc deseori pentru informare sursele de pe internet si presa (unica, formula as, bravo girl, csid, antena 3, click. ro, grupurile de NMG si multe alte astfel de surse de MAXIMA incredere).
Va rog sa imi recomandati un doctor unde imi pot scoate veninul din mine. Vin sarbatorile si am mare nevoie sa ma purific. Ce imi recomandati in acest sens domn doctor?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cosul s-a infectat si are materie. Roaga pe mama sa-l sparga si sa stoarca pana iese toata materia alba din el si cand a iesit sange curat, inseamna ca nu mai este infectie.
Apoi spala fata cu apa calda si sapun, inclusiv peste cosul cu pricina, sa dezinfectezi rana si lasa descoperit sa se usuce si vindece locul.

| zilog a răspuns:

Acum există două versiuni versiunea originală te duci la chrurg să țî-l taie și să îți bage mic fitil de drenaj a infectiei.

Sau versiunea tradițională cauți un unchi mare mușchiulos care are 160Kg
să îți priundă capul între genunci și să îțî stoarcă coșul respectiv indiferent ce zici și cât urli.
Apoi în gaura rămasă torni apă oxigenată și ții acolo apă oxigenată până când nu mai sfărie dacă pui apă oxigenată este posibil ca in 15 minute de tot pus apă oxigenată să nu mai sfârie. vezi să nu iți torni apă oxigenată în ochi
sau dacă ai dat din greseala cu apa oxigenată în ochi să ai o găleată mare lângă tine în care să bagi repede capul cu apă călduță apoi speli ochiul cu dușul dar nu cu jet puternic să nu zgârii ochiul cu puterea jetului de apa
adica nu cu presiune
ci mult timp gen 15 minute

să zicem că nu ai dat cu apă oxigenată în ochi
acum dai cu alcool iodat sau mai pe românește iod
o să te usture dar trece

apoi dai cu tetraciclină unghuientă umpli gaura si lasi mai multa tetraciclină unghientă pe coșul respectiv

apoi speli din 6 in 6 ore cu apă oxigenată lași 1 oră să mai respire si pielea aia nu mai dai cu nimic

apoi iar dai cu tetraciclină unguientă
asta timp de 2 zile
apoi dai cu tetraciclină unghientă doar de 3 ori / zi inca 2 zile
apoi dai cu tetraciclină unguientă 2 ori / zi

eu așa am făcut de multe ori si s-a rezolvat problema in maxim 6 zile eram ca nou

| anonim_4396 a răspuns (pentru zilog):

Solutia de alcool iodat se foloseste pentru dezinfectarea locala a tegumentelor indemne, bai nenea Zilog. Nu se aplica peste rani sau plagi fiindca arde pielea. Dar tu nu ai habar, doar postezi si nu iti asumi nimic din ce scrii.
(alcoolul si tot ce este pe baza de el este contraindicat in trat ranilor deschise. Cel mult se poate prepara o dilutie iodata, insa serul in cantitati mari este suficient).

Nu mai luati sfaturi medicale de pe TPU, va rog. Cel putin nu pana cand anumite comentarii nunsunt moderate de cineva cu pregatire in domeniu.

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă simt jignit! Sunt voluntar la Crucea Rosie si la Protectia civilă detașamentul dezastre, am făcut o scoala postliceala de 3 ani si mi-am dat atestat-ul din arsuri pe care l-am promovat cu nota 10.

DA AI DREPTATE EXISTA DOCTORI DINĂSTIA GENII CA SI TINE CARE FAC REPARĂ CARMA ȘI TOT ZEN-UL CARE FAC OPERATII ESTETICE. bla bla bla

Eu nu îti contest valoarea bravo ție deșteptule!

Eu am fost școlit sa ofer primul ajutor pe frontul de luptă sau in caz de dezastre cu zeci sute mii de accidentati

Da îmi asum răspunderea pentru procedura de desinfectare propusă de mine.
Nu spun că sigur 100% nu ar rămâne fără cicatrici dar îmi asum răspunderea ca va conduce la stoparea propagării infecției!

Văd că ești plin de venin și de URĂ!
Ar trebui să te duci să faci o operație să îti stoarcă cineva veninul din minte și din suflet!