| CosminIonut77 a întrebat:

Salut, am nevoie de niste sfaturi. Am o problema cu ochii, adica clipesc foarte des si nu stiu ce sa fac. Parintii zic ca din cauza calculatorului pentrru ca stau cam 7 ore in fiecare zi. Dar nu e o problema ca nu vad si imi trebuie ochelari pentru ca vad clar doar putin ochiul stang vede mai in ceata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HandaSei a răspuns:

Efectele de la calculator nu apar așa cum crezi tu, se manifestă în timp și clar nu te face să clipești des rolling on the floor este probabil doar un obicei! Plus că 6-7 ore nu este așa exagerat cum crezi. acum am putea zice că este o normalitate chiar! Eu personal de aproximativ 4-5 ani stau undeva la 8-10h pe zi... iar când eram la liceu mă culcam dimineața pe la 8 mă trezeam pe la 11-12 rolling on the floor și uite că încă văd și mă simt perfect, dar depinde și de la persoană la persoană cum se manifestă unele efecte în timp...
Nu sunt medic și deși îți spun aproape sigur că nu e de la calculator, îți recomand să vizitezi un medic pentru că este posibil să ai vreo reacție alergică sau mai știu eu ce... și e bine să o tratezi, ai nevoie doar de niște picături probabil, clar nu de ochelari! happy

3 răspunsuri:
| TheWomanCat a răspuns:

In primul rand, stai prea mult pe calculator, reduce timpul!
In al doilea rand, daca un ochi vede mai incetosat ca celalalt ai nevoie de un oftalmolog.
Si in al treilea rand, mai reduce timpul ×1000!
O zi placuta!

| Florentina9210 a răspuns:

Stai prea mult pe calculator.
O sa vezi tu cand o sa porti ochelari.

| madutzatha25 a răspuns:

Este doar un tic nervos. Am avut si eu acum cativa ani, iar dupa un control la un medic specialist mi s-a zis ca e din cauza ca nu sunt lasata sa ma exprim si sa zic ceea ce simt si gandesc. Asta e si la tine!