| Fallen333 a întrebat:

Salut! Am nevoie de o adeverinta medicala cum ca nu sufar de boli contagioase sau psihice pentru un curs. Adeverinta pe care medicul de familie o poate elibera. Acum doi ani am schimbat medicul de familie și nici pana astăzi nu mi-au fost transferate fisele la cel nou. Iar fără ele nu mi poate elibera acea adeverinta. Am fost la fostul medic sa o rog să-mi trimită acele fise și am fost dat afara pe motiv ca nu figurez cu nimic la ea eu fiind înscris la ea de mic copil. Știe cineva de unde alt undeva as putea procura adeverinta respectiva sau cum trebuie sa procedez legal cu fostul medic de familie care nu vrea sub nicio forma sa ma ajute?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la Directia Sanitara si fa-i reclamatie acelui medic care nu vrea sa-ti trimita istoricul tau medical.

| ioana748 a răspuns:

Cei de la medicina muncii iti pot da un aviz precum ca esti apt/apta pentru participarea la cursul respectiv.
Bineînțeles posibil sa trebuiască sa faci niste analize si un control psihologic.
Cauti medicina muncii la tine in localitate si te ajuta ei.

| eliancodrut a răspuns (pentru ioana748):

Nu are de a face aici medicina muncii.

| eliancodrut a răspuns:

Da un telefon la Direcţia Judeteana de Sănătate Publică sau mergi personal la ei.