| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am niste vicii de care nu reusesc sa scap sub nicio forma, este vorba de fumat si de jocuri de noroc (aparate). Am incercat sa ma las recidivand de atatea ori, am obosit. Stiu ca nu sunt bune, stiu ca nu ma ajuta cu nimic, dar nu ma pot opri… oricat de mult m-as convinge citind lucruri pe net, vizionand videoclipuri pe YouTube despre cum iti distrug viata, constientizez pe moment, dar tot continui sa le practic. Voi, cei care ati reusit sa va lasati, exista vreo metoda "ascunsa" sau tine pur si simplu de vointa? Eu unul nu mai pot…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa astfel:
Cand pleci dimineata de acasa, ia cu tine MAXIM 20 lei!
In timpul zilei sa decizi, ve vei face cu acei bani: iti cumperi un pachet de tigari, le joci la pacanele sau nu le cheltuiesti si le pui deoparte pentru ziua urmatoare.
Incearca sa fie tot timpul ceea a 3-a varianta.
Daca reusesti, poti economisi bani seriosi: chiar si 600 lei intr-o luna, sau 7000 lei intr-un an! Cu atatia bani poti sa mergi vara in concediu oriunde doresti in tara, sau chiar si un sejur mic in strainatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Debranseaza-te de la internet si blocehaza site-urile cu jocuri de noroc, ori taie internetul si nu mai poti juca.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu merge cum zici tu, de urgenta trebuie sa mearga la psiholog. Simgur nu a putut.
Ca sa taie netu trebuie sa vrea asta! Iar dependenta lui ii ia vointa.
Ca daca vroia sa taie netul, vroia sa nu mai joace pur si simplu.

Cum is eu cu dulciurile, desi am diabet din februarie (crezusem ca trecuse, si ca era de la un medicament ce il luasem, dar nu a fost asa), tot mananc dulciuri, daca vezi ce e in camara mea, e magazin.
Si daca nu am in casa, ma cobor si iau.
Sigur ca nu mananc asa in prostie, de aia ma mentin la 64-65 kg la 1, 7 m, insa mananc destul, de ex si 450 g cozonac odata.
Vreau eu sa nu mai mananc, dar nu cine stie ce, deci nu am cum sa vreau sa evit magazinele sau sa plec fara bani.
Insa noroc ca stiu cum sa tin glicemia f buna si asa.

Cum am facut odata prostia asta si n-am s-o mai fac in viata mea, am mers pe ideea asta si cand m-am dus la sala de la Universitate (eu stateam la 2 statii de metrou), era un targ culinar, doamne si mirosea acolo a cozonac de ma tampea. Aveam o pofta.
Si m-am dus acasa dupa bani.

Nu e asa simplu, tu vb din afara netrecand prin astea, eu am trecut mult mai urat prin asta in 2009-2011 cu mancatul, dar de la sine mi-am mai revenit. Mancam si 5 cozonaci de 450 g odata, faceam sport dar...
Aveam o pofta de ma inroseam la fata, mancam in magazin.

Asa e si el cu jocurile, e ceva de genul, doar ca la el nu se mai duce de la sine ci se agraveaza.

| Mosotti a răspuns:

Sansa ta unica, si sa o faci mai repede, e sa te duci la un psiholog, alta sansa nu ai, cu cat stai mai mult cu atata vei ajunge la ruina, si dependenta va urca si mai mult.
E si normal ca nu ai putut singur, odata ce ai intrat in asta, e f greu sa iesi.

La fumat hai sa zicem, ca acolo multi fumeaza, dar la pacanele e dezastru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tine de voința, eu jucam ca un sadic de dimineață până seara la păcănele, nici prietenii nu i-am mai băgat de seama dar tot ei m-au învățat cu de astea ca eu nu jucasem niciodată la păcănele, 4 luni aproape zilnic am jucat, era mereu prezent acolo și stăteam enorm, pana nu mai puteam sa ma țin în picioare, ieșeam de acolo cu dureri de cap și amețit, și de o săptămână jumate nu mai joc și nici nu o sa mai joc ca am ajuns la o concluzie: din aparate nu poți ieși pe plus și sa devii bogat niciodată, e doar pentru distracție și atât, dar și aia sa o faci într-un mod calculat, adică sa joci cu sune mici și rar.
Da, se poate scăpa, nu e ușor dar se poate. Eu m-am lăsat și de țigări foarte foarte ușor, prin voința și ambiție, la început suferi putin stand departe de vicii ca sunt niște adictii, dar după câteva zile nici nu o sa îți mai treacă prin vreun gând sa mai joci, nu te mai atrage, te focusezi pe lucruri obiective din viata ta, pe ce e mai important, jocurile de noroc nu sunt niște lucruri fundamentale din viata unui om, ele doar te duc încet și sigur la pierzanie, îți poți pierde prietenii, iubita, familia, locul de munca, totul, sa devii de nerecunoscut, asa ca sfatul meu este sa stai cât mai departe de ele ca te vor distruge.