| anonim_4396 a întrebat:

Am o bătătura pe partea de sus a talpii (chiar sub degete) cred ca de la papuci si daca pun presiune ma doare (nu pot sa merg calumea). Ce pot face sa treaca sau sa mai reduc durerea cand calc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

După cartea "Totul despre reflexologie", zona de care vorbești este numita "zona reflexa generala pentru ochi si urechi". Atunci când omul are probleme in aceasta zona, înseamnă ca are probleme cu ochii si urechile. Făcând masaj in aceasta zona pana la vindecarea " bătăturilor" vei rezolva si problemele ochilor si ale urechilor.

| Demidol a răspuns:

Daca e batatura, mergi la pedichiurista sa ti-o curete. Pana nu se agraveaza.