| Maria457creata a întrebat:

Salut! Am o contuzie la genuchiul drept si mi s-a pus un fel de ghips ca sa-mi tina piciorul in repaus.
Peste o săptămâna am control, mi s-a spus ca nu e grav deloc, credeti ca după control o sa-mi se dea gipsul jos?
O sa dureze recuperarea sau o sa pot sa merg normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Ce fel de contuzie? Te-ai lovit? Ghipsul nu se pune decât daca ai rupt/fisurat un os. Ghipsul te sabotează. Ar trebui să îți antrenezi genunchiul uşor, nu să îl ții în repaus şi să îți creşti riscurile de tromboză venoasă.

| Maria457creata explică (pentru StudentLaMedicina):

Nu e ghips eu un fel de protecție pusa in spate nu mai stiu cum se numește
Am contuzie forte

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Maria457creata):

Dacă nu ai fractură mergi uşor şi scoate protecția că nu ai nevoie de ea.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Poți da mai multe detalii?

| Maria457creata explică (pentru StudentLaMedicina):

Am contuzie forte si acum 2 zile am cazut si mi s-a umflat am fost la doctor mi s-a spus ca nu e grav e doar o contuzie si ca sa nu patesc nimic mai grav il pune in repaus piciorul punandu l in ghips