| Slow08 a întrebat:

Salut! Am o durere de vreo 1-2 lunii la plamanii, intre omoplati si cand stau pe spate doare si coloana. Durerea e foarte apasatoare parca as avea ceva acolo, si arde care radiaza pana in mana dreapta.Deci efectiv nu pot sta in pat pe spate ca doare tare.De la ce o fii?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la o radiografie la plamani, sa vezi ce ai acolo.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa mergi la medic pentru a afla cauza.

| Elena9328 a răspuns:

Medic,noi nu putem da cu banuiala

Răspuns utilizator avertizat
| Cherciumihai a răspuns:

Sună-ți medicul de familie. on the phone Fă-ți o programare la el iar el, la rândul lui, după ce îi spui ce ai, te va programa în altă parte.Baftă,sănătate multă! good luck peace sign

| Xenia29 a răspuns:

1-2 luni?! Trebuie sa doara tare nasol, nu stiu cum ati stat atat!
Daca durerea a aparut in urma unui accident, traumatism sau a unei miscari bruste, fortari ale spatelui si mainilor, poate sa fie vorba de o herniere pe coloana, nevralgie intercostala sau o ruptura musculara.
Trebuie sa va prezentati la un medic de Recuperare. Asa se numeste specializarea. Trebuie sa va examineze si sa va trimita mai departe sa faceti o radiografie cel putin, cel mai bine RMN. Pana reusiti sa va faceti programare puteti lua un antiinflamator cu ibuprofen (Ibalgin, Nurofen) pentru 3-4 zile/3-4 pe zi. Mai puteti sa aplicati in zona dureroasa un gel antiinflamator pe baza de Diclofenac (ori cereti la farmacie Diclofenac gel clasic, ori Voltaren).
Nu ezitati sa ajungeti la un medic de recuperare! Daca durerea iradiaza si in mana, posibil sa existe mici probleme in viitor de paralzie a membrului).
Sfaturile de aici au fost date in calitate de fiziokinetoterapeut. Va doresc sanatate și numai bine!

| Slow08 explică (pentru Xenia29):

Nu am avut accident, nu m-am lovit.

| Francesca_Viggiano_ a răspuns (pentru Slow08):

Exact aceeași chestie am si eu. Scrie mi pe wapp. 0729171603