| anonimul0826 a întrebat:

Salut am o durere la plamanul stanga fumez d eu saptamana cate 2 tigari oare e de la ele nu pot s astau in pat deloc si mi-e frica sa-i zic mamei ca ma doare ca daca iese la analize ca am fumat ma omoara ce s afac oare pot rezolva cumva problema singur sau chiar sunt nevoit sa-i spun ca am doare sis afacem niste analize mai astept 2 zile daca nu opreste durere ii spun

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Nu are ce sa se inrautateasca...Sunt "dureri de crestere", normale pentru varsta ta deoarece esti inca in dezvoltare.

14 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Pacat ca plamanii nu dor... Si oricum la analize nu iti iese ca ai fumatwinking. Durerea poate fi o nevralgie intercostala in zona aceea acum depinde unde te doare mai exact...

| anonimul0826 explică (pentru bulin):

Sti unde ies coastele alea doua din spate la ala stanga dedesubt deasupra palmanului

| bulin a răspuns (pentru anonimul0826):

Ce caracter are durerea? Te arde te inteapa? De cand este durerea? Unde iradiaza?

| anonimul0826 explică (pentru bulin):

Pur simplu o durere ca oricare alta nu e o durere insuportabila

| bulin a răspuns (pentru anonimul0826):

Iradiaza durerea?

| anonimul0826 explică (pentru bulin):

Ceva de genu oricum a inceput sa ma mai lase dar continua cat de cat durerea

| bulin a răspuns (pentru anonimul0826):

Iradiaza adica daca pleaca undeva sau este numai intr-un singur punct.Iradiaza pe mana, in fata etc.Mergi la medicul de familie un consult daca durerea persista.

| anonimul0826 explică (pentru bulin):

Mersi pentru tot da a disparut aproape complet durere dar daca va aparea sau va continua si se va inrautati din nou ma duc

| bulin a răspuns (pentru anonimul0826):

Cu placere! Multumesc si eu pentru funda.

| anonimul0826 explică (pentru bulin):

N-ai pentru ce vezi cam mai pus o intrebare poate poti sa-mi raspunzi

| ioanionel a răspuns:

Trebuie mergi la medic!

| ioanionel a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic!

| BIOO a răspuns:

Buna ziua! Da-mi mesaj la lazarescu_constantin (id messenger) sa-ti recomand ce sa faci si ce sa iei! O zi buna!

| 7Mary7 a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa ii zici mamei, sanatatea ta e cea mai importanta pana la urma. Oricum, nu stiu la ce te-ai gandit cand te-ai apucat de fumat.