| Idk296230 a întrebat:

Salut! Am o infecție la măseaua dreaptă de vreo 6 luni, am lăsat-o așa că am zis că-mi trece singură, dar nu mi-a trecut, și când am fost la dentist, am luat niște antibiotice, le-am luat dar tot umflată e, până mă duc iar, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai ce face pana nu mergi la medic... iar

| gabicoo a răspuns:

Ai repetat întrebarea asta de câteva ori. Răspunsurile au fost mergi la un medic stomatolog.

| Miruna333 a răspuns:

Infectiile sunt foarte serioase și pot duce la complicații grave daca nu sunt tratate la timp, normal ca inca e umflata din moment ce a stat si a clocit 6 luni. La cea mai mica problema, fuguta la stomatolog ca dupa plangi dupa dinti, si induri la multe. Mai bine sa previi decat sa tratezi. Intoarce-te la stomatolog, daca vei mai sta asa cu maseaua, data viitoare ti-o si scoate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca de la o infectie dentara poti sa mori, sansele sunt mici sa ajunga la creier si sa mori, dar totusi sunt acolo.

| Mindfulness a răspuns:

Ia ceva pentru inflamație și durere și clătește gura cu ceai de mușețel. Poate e carie sau punga parodontala și recidivează. Spala bine gura cu apa de gura și nu manca pe partea aia cu gingia umflata, sa eviți și dulciurile o perioada că inflamează.

| Diana4you97 a răspuns:

Este nevoie să îți deschidă canalul pentru a elibera presiunea. Îți va pune un dop să nu intre mâncare, asta până vei face tratament sau extracție.