| criss38 a întrebat:

Am o intrebare happy. Ce trebuie sa faci daca i facut insolatie sad.Ma puteti ajuta va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Cel care acorda primul ajutor si nu e medic trebuie sa stie ca victima insolatiei are o temperatura a corpului foarte ridicata. Prima masura consta in scaderea temeraturii corpului victimei. Scaderea temperaturii nu trebuie sa se realizeze brusc. De exemplu: pacientul nu trebuie pus intr-o cada cu gheata sau cu apa rece. Temperatura corpului trebuie sa scada treptat. De asemenea, nu administrati medicamente. Pacientul trebuie pus la umbra (intr-un loc racoros), apoi i se va pune o punga cu gheata acoperita intr-un prosop pe frunte, iar pe restul corpului se vor pune comprese reci si i se vor da de baut lichide reci. Se suna la 112. Mai departe e treaba medicilor de la Urgenta.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/blog/de-sezon-insolatia

7 răspunsuri:
| Theaxniz a răspuns:

Iti iei un paracetamol ca sa se calmeze dupa pui comprese cu apa rece ca sa scazi temperatura corpului si daca devine grav foarte grav te ungi cu iaurt simplu pe corp si trece

| CrazyName a răspuns:

Iei niste sirop si stai linistita in pat

| criss38 explică:

Ma scuati am gresit " Ce trebuie sa faci daca ai facut insolatie "?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru criss38):

Mă sculați?

| criss38 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma scuzi am gresit din nou. Se vede ca nu mi bine

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru criss38):

Am glumit stai linistită, multă multă sănătate și o seară bună.

| criss38 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi :*